Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Zámečníkovo varování

HN.IHNED.CZ  6. 11. 2006
Ministra financí Vlastimila Tlustého opouští další klíčový člověk, poradce Miroslav Zámečník. Na první pohled se to ani nezdá důležité, však je vláda stejně v demisi. Jenže Zámečník byl vyjednávačem ve věci arbitráže s japonskou bankou Nomura, v níž jde o desítky miliard, a to nás zajímat musí.
Zámečník, bývalý zástupce země ve Světové bance, se od počátku 90. let s velkým nasazením snaží přenášet do Česka světové trendy. Počínaje názory na proexportní politiku a pobídky přes moderní zákon o bankrotu až po zdravotnictví. Ne vždy uspěl, každopádně je to ale člověk, který se v soukromém sektoru v klidu uživí a jehož ochotou pracovat pro stát by neměla vláda pohrdat. Zámečník byl zjevně ochoten přimhouřit oko nad pověstí Vlastimila Tlustého, protože bral vážně reformní program ODS a dostal nabídku podílet se na stabilizací veřejných financí. Spory s ministrem však narůstaly a rozbuškou se stala Nomura.
Ministr Tlustý není vhodnou osobou, která by měla do této arbitráže jakkoli vstupovat. Na to byl až příliš dlouho spjat se zájmy Nomury. Už na počátku 90. let jí coby ministerský náměstek pomáhal dostat se (skrze poradenskou smlouvu) k Plzeňskému Prazdroji. Jako poslanec byl zapáleným obhájcem "nomurovského" hospodaření v IPB. Pokud jeho hledání smíru s Nomurou odmítl svou reputací krýt Zámečník, končí veškerá legrace. Potřebujeme co nejdřív nového ministra financí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.