Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Zmrzlé platy v eurozóně

hn.ihned.cz  27. 1. 2006
Navzdory mnoha dobrým zprávám z firem očekává eurozóna jednu velkou potíž. Kromě toho, že nikdo nepočítá s poklesem nezaměstnanosti, neočekává se ani žádný růst mezd.
Ekonomické vyhlídky eurozóny se logicky staly jedním z hlavních témat Světového ekonomického fóra v Davosu. Navzdory mnoha dobrým zprávám z firem očekává eurozóna jednu velkou potíž. Kromě toho, že nikdo nepočítá s poklesem nezaměstnanosti, neočekává se ani žádný růst mezd.


Podle reportéra deníku Wall Street Journal Marcuse Walkera se právě toto stalo v Davosu jakýmsi refrénem. Globální konkurence drží mzdy na uzdě. A to je hlavní rozdíl oproti všem hospodářským oživením, která Evropa zažila v minulosti. Zatím vždy vedlo oživení k najímání nových pracovníků a zvyšování mezd - a díky tomu následovaly žně v podobě utrácení. Oživení, které právě probíhá, je jiné. Je "dobré" pro podniky a není "dobré" pro domácnosti.


Amerika po roce 2001 také musela čelit globální konkurenci, která neumožnila zvedat mzdy. Jenže zemi pomohla i rostoucí cena nemovitostí a akcií. Desítky miliónů Američanů spekulují na burze a většina z nich vlastní dům. A díky tomuto majetku coby zástavě si mohli (a dosud mohou) půjčovat a utrácet za nová auta a televize s plochou obrazovkou. Dělají tedy to, co Evropané nedělají nebo dělat nemohou.


Většina ekonomů se v Davosu shodla, že eurozóna poroste letos o dvě procenta, ale přes tento strop se nevyšplhá. Přitom oproti nedávným letům přicházejí z eurozóny i docela dobré zprávy. Zisky firem rostou, evropským podnikům se velmi úspěšně daří vyvážet do Spojených států, Asie i bohatých ropných států. Úroveň důvěry mezi německými exportéry je vůbec největší od roku 1991 a akciové trhy stouply v loňském roce o 28 procent.


Jenže oživení tažené pouze exportem se na více než dvě procenta nedotáhne. Spotřeba domácností se na tvorbě evropského HDP podílí 57 %. Aby mohla Evropa růst o tři procenta a více, museli by Evropané více nakupovat. Jenže Evropané se oproti Američanům neradi zadlužují, spoření je jejich srdcím bližší, s akciemi spekulují sporadicky a mnohem více využívají nájemní bydlení. A evropská konzervativní pravidla bankovnictví většinou neumožňují poskytovat spotřebitelské úvěry, za které se ručí rodinným domkem.


V Německu sice klesla vloni nezaměstnanost o celé jedno procento, což by za normálních okolností mělo podstatný vliv na spotřebitelskou důvěru. Jenže nová pracovní místa jsou většinou mizerně placená, jsou součástí státem sponzorované sítě podpory zaměstnanosti.


Podle některých ekonomů je jen otázka času, kdy začnou v eurozóně mzdy zase růst. Jenže co když ne? A nehrozí, že by "mrazivý mzdový diktát globalizace" mohl časem, třeba brzy, potkat i Českou republiku? To jsou otázky, na které by se mohli i čeští ekonomové soustředit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.