Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Zrušme trestný čin pomluvy

HN.IHNED.CZ  26. 5. 2006

Absurdní trestní oznámení pro pomluvu, které podal premiér Jiří Paroubek na šéfa ODS Mirka Topolánka, je dobrou příležitostí k diskusi, která by mohla konečně vyústit ve zrušení trestného činu pomluvy. Jeho existence není k ničemu dobrá, a pokud ho v evropských právních řádech najdeme, používá se jen zřídka - podobně jako prehistorické paragrafy o zákazu urážení hlavy státu.
Nejde o to, že by občané neměli mít možnost bránit se pomluvám. Měla by jim k tomu ale bohatě stačit žaloba na ochranu osobnosti. Pomluva není natolik společensky nebezpečná, aby spory o to, co je pravda, měly končit pokáním hříšníků v káznici. Evropská vězení opravdu nejsou plná pomlouvačů.
Uveřejní-li někdo o někom nepravdu, může se s ním poškozený soudit o náhradu škody. Je-li to nepravda ošklivá, může soudce přiznat vysoké odškodné, nařídit veřejnou omluvu apod.
Navíc v civilizovaném světě není zvykem, aby se politici mezi sebou (nebo s novináři) soudili, a to ani v občanském řízení. Ve Spojených státech to na základě precedentů z 60. a 70. let ani není prakticky možné. Politik je veřejná figura, která má prostor hájit se v médiích. A člověk, který aspiruje na to, že chce vést zemi coby předseda vlády, má mít dostatek přirozené autority, důvěry a sebevědomí, aby platilo jeho slovo. Stačí, když lidem řekne: Není pravda, co Topolánek říká, protože...
Pokud policie a státní zastupitelství začnou Paroubkovo podání seriózně zkoumat (což se asi děje), ohrožuje to svobodu projevu, která je v politickém klání klíčová. Zkusme si představit, že by Paroubek zažaloval Topolánka uprostřed volebního období a že by se půl roku před volbami konal soud, který by skončil odsouzením. Byť by byl odsouzen podmínečně, musel by si šéf opozice dávat pozor na ústa, jinak by pro něj kdykoli přišla policie. A kdyby šel před volbami "sedět natvrdo", tak už bychom nebyli v Česku, nýbrž v Bělorusku.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.