Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Adam Černý, Jan Macháček: Jen seznamy nestačí

PubWeb.cz  16. 2. 2007
Mediální příliv vyplavuje podrobnosti o spolupráci některých veřejně známých osobností s komunistickou tajnou policií. Výňatky z dokumentů napovídají, co ten či onen vykládal nebo zapsal, ale jen výjimečně zachytíme, jak se asi dotyčný do vztahu, na který rozhodně nemůže být hrdý, dostal.

Nová sestava v archivní službě ministerstva vnitra slibuje, že se ledy pohnou snad i tady. Po všeobecně přístupné databázi spolupracovníků StB se máme dočkat seznamů důstojníků komunistické tajné policie. Lidí mnohem důležitějších, protože bez nich by se nikdo spolupracovníkem StB, ať z vlastní vůle či z přinucení, nestal.

Samotný seznam by měl být jen prvním krokem k osvětlení, jak celý systém fungoval. Z odhalení totožnosti estébákům veliké riziko nehrozí - a i kdyby se prokázalo "porušení tehdejších zákonů", skončí, jak vídáme, nanejvýše u podmínky. Dnešní historici by se měli vypravit za bývalými příslušníky StB a zaznamenat jejich výpovědi a svědectví. U bývalých špiček komunistické strany se to podařilo, tak proč by to nemohlo vyjít i nyní?

Takto poskládaný obraz umožní i mnoha dalším, kteří minulý režim zažili na vlastní kůži, vyrovnat se s vlastní minulostí. Skrze mediální příliv přestává být vidět, že za minulého režimu chodilo 99,9 procenta občanů k volbám, kdekdo byl svazák či pionýr a na průvodech 1. máje bylo také plno. I to byl komunismus, ne pouze agenti StB a jejich spolupracovníci.

Autor/ři: Adam Černý, Jan Macháček

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.