Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Američany čeká volba

HN.IHNED.CZ  18. 4. 2007

Žádná společnost - až na tu úplně totalitní - nedokáže zabránit řádění každého šílence. Zvlášť když se psychopat projevoval jako normální člověk. Tak je to i s masakrem ve Virginii. Na druhou stranu je zjevné, že v USA, jejichž populace je založena na exportu "evropských genů" do nového teritoria (rodilí Američané neboli "indiáni", Afroameričané a hispánci nám nemístné zjednodušení doufejme odpustí) k těmto masakrům dochází často, zatímco v Evropě zřídka a v tomto rozsahu nikdy.

Kdyby ve Spojených státech byly zbraně méně dostupné, bude méně masakrů, jako je jich méně v Evropě. V Americe jde o tradici, identitu: je tu ústavní právo se zbraní v ruce bránit svůj dům, majetek. I proto tam mohl být stát historicky menší, lidé se více spoléhali(jí) na sebe. Jenže logika platná někde v divočině či na venkově 19. století, je dosti iracionální ve velkoměstě 21. století.

A proč se tolik vraždí zrovna ve školách? Třídy jsou pasti, z nichž není úniku, a riziko, že se bude někdo bránit, je skoro nulové. V bance či na úřadech jsou ochranky, na mnoha místech jsou kontrolní rámy. Úvahy o únikových východech ze tříd jsou tedy namístě. Zvlášť pokud se Američané v držení zbraní neomezí.

Recept je jasný: více restrikcí a regulace. Jistě, nahraje to černému trhu a miliony zbraní z půd, sklepů a trezorů přes noc pochopitelně nezmizí. Ani toto řešení není bez chyb, je jen lepší než současný stav. Osudová americká volba (o změně konstituce) se po pondělku zase o dost přiblížila.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.