Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Ať policie začne u sebe

HN.IHNED.CZ  15. 5. 2007

Jako by nestačilo, že malý chlapec z Kuřimi musel jíst z betonu a matka ho svazovala do kozelce. Až vyroste, na internetu bude ještě pořád viset jeho výpověď o tomto ponižování, protože policii opět unikl důvěrný protokol z výslechu. Mohou si ji přečíst chlapcovi spolužáci a dělat si z něj legraci.

Nemáme důkaz, že protokol dali médiím vyšetřovatelé. Jenže vzhledem k dosavadní zkušenosti jsou policisté první podezřelí. Do médií se už dostaly odposlechy tzv. konkurzní mafie, úplatných rozhodčích a telefonáty předsedy ODS s jeho poradcem Markem Dalíkem. Důvěrné informace unikají běžně. To vše vytvořilo alarmující atmosféru samozřejmosti a beztrestnosti.

Úniky měly doposud něco do činění s politikou, se spory různých policejních skupin, s pomstou či obranou někoho, kdo byl odvolán nebo mu to hrozilo. Pravda, často se argumentovalo veřejným zájmem. Odposlechy fotbalových korupčníků dokonce vyvolaly pocit očisty (nutno dodat, že falešný - publikum se pobavilo, korupčníci dostali podmíněné tresty a často ve fotbale zůstali). Za tyto úniky informací proto nebyl nikdo popotahován, natož odsouzen. Takže teď někdo, patrně od policie, klidně "pustí" na veřejnost i výpověď sedmiletého dítěte o jeho týrání.

Až dosud nebyla - aspoň nikoli primárně - na vině média; s policejními informacemi se obchodovalo i v podsvětí. V případu z Kuřimi je ale spoluodpovědnost médií zjevná. Jména mladých delikventů se nesmějí zveřejňovat ze zákona: pokud tak úzkostlivě chráníme pachatele, pro dětské oběti to musí platit trojnásob.

Teď se detektivům přímo nabízí, aby vyrazili prohlížet šuplíky novinářů. Je to snadné, policii to nebolí, ale ohrožuje to svobodu slova. Ať začne vyšetřování u sebe.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.