Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Ať žijí frakce

HN.IHNED.CZ  21. 6. 2007

Poslanec Vlastimil Tlustý oznámil založení frakce, která má klást důraz na plnění programu ODS. Ten totiž podle Tlustého Topolánkovo stranické vedení zanedbává. Proč ne. Existence frakcí uvnitř velkých politických stran nemusí být na škodu. Není od věci, působí-li partaj spíše jako pestrý, přitom však pevně zakotvený politický proud než jako nerozborné bratrstvo, které žádnou debatu nestrpí.

Dosud se však všichni bojí, že příliš okaté názorové výměny český volič netoleruje a okamžitě trestá, protože žádá názorovou jednotu a pevně sešikované řady. Jenže co platilo dosud, napříště platit nemusí. Voličský požadavek "nerozbornosti" je symptomem určité nedospělosti, nevyzrálosti a nezkušenosti s demokracií. Dědictvím totality, dalo by se říct. Sedmnáct let po revoluci by si už ale i český volič mohl začít zvykat na názorové výměny uvnitř partají.

Založil-li teď Vlastimil Tlustý frakci, bude si muset do budoucna počínat čitelněji - zařadil se tím totiž do určitého "boxu", a jeho jednání by tedy mělo být dobře předvídatelné. Pravděpodobnost, že z ničeho nic "podrazí vládu", by měla klesnout.

Lepší a vyzrálejší by pochopitelně bylo, kdyby frakce vznikaly po ideových liniích: pravicová, středová, liberální, konzervativní, euroskeptická, eurofederalistická... Je to vkusnější a civilizovanější než uskupení typu frakce pražská, moravská a "kladoucí důraz na plnění programu". Z toho totiž žádná idea ani dlouhodobě použitelný a udržitelný program nekoukají.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.