Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Až podle parlamentu

HN.IHNED.CZ  19. 4. 2007  

Topolánkův kabinet vládne již sto dní, ale na hodnocení je stále brzy. Nejdůležitější je, že vláda připravila "batoh" mělkých reforem. Jenže reformy hluboké, tenké i široké dokážou připravit i někde ve výzkumném ústavu. Brzy na hodnocení je proto, že nevíme, zda návrh parlamentem projde. Opravdová zkouška z umění politiky vládu proto teprve čeká.

Podívejme se na koaliční tým přes nejvýraznější figury. Na první pohled je zřejmé, že kabinetu schází reformní kouč-ekonom. Omílanou premiérovu obhroublost vynecháme, sporná je spíše jeho schopnost intelektuální koncentrace. Vzdělaní ministři Saša Vondra a Karel Schwarzenberg reprezentují slušnost a zkušenost, znají Evropu a svět - ale kdo ví, zda si vzájemně usnadňují, nebo naopak zesložiťují práci.

Jiří Čunek je obviněn z korupce, ale ještě větším problémem je jeho schopnost řídit jeden z nejdůležitějších resortů. Případná nekompetence může při čerpání peněz z Bruselu připravit republiku o miliardy. Ministr průmyslu Martin Říman opakuje ideologické floskule, ale jeho hlavní výkon je, že stačil rozprášit agenturu CzechInvest, kde pracovaly desítky vzdělaných mladých lidí - právě takových, které bychom ve státní správě a politice rádi viděli.

Ministryně Dana Kuchtová je sice profesí učitelka na základní škole, ale o klíčovém resortu školství při nástupu do funkce nevěděla nic, nemá ani dnes žádnou vizi. Je nepochopitelné, že ODS dokázala tento klíčový REFORMNÍ resort pustit.

Petr Nečas se naučil přesvědčivě diagnostikovat nemoci sociálního systému, jenže navržená léčba je dosti opatrnická. Hodnocení jeho i ministra financí Miroslava Kalouska ale nejvíc souvisí s tím, co jsme napsali na začátku: s úspěchem či neúspěchem v parlamentu. Věnec vítězů dostanou na krk až po schválení nového, reformního rozpočtu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.