Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Batoh v zrcadle

6.12.2007
Vláda včera dle očekávání přežila rituál hlasování o důvěře a definitivně prosadila rozpočet. Čím je výjimečný? Je to první rozpočet tenké koaliční většiny, ten minulý prošel ještě hlasy ČSSD i ODS a vycházel z toho, co připravil ministr Sobotka.
Je to rozpočet, který vychází z batohu legislativních změn schválených koncem léta. Na příjmové stránce bude více než dosud sycen nepřímými daněmi, především vyšší DPH, nižší daň z příjmu naopak zaplatí lidé s vyššími platy. Na výdajové stránce rozpočet ruší část nesmyslných populistických výdajů schválených letos před volbami ve sněmovně napříč politickým spektrem. A je to první rozpočet ministra Kalouska, kterého potrestala vlastní strana za koketování s Paroubkem (a potažmo s KSČM) funkcí nejmocnějšího muže ve státě.
Rozpočet je vlastně věrným odrazem či zrcadlem vládního batohu. Není nijak revoluční, negativní trendy (vytlačování »normálních« výdajů mandatorními) pouze pozastavuje, ale nenastavuje žádné nové pozitivní trendy. Není to rozpočet, který obsahuje prorůstové impulzy.
Není to rozpočet, který přišel na to, proč dálnice a koridory (platí to bohužel pro mnohé střechy škol i semafory) stojí dvakrát více než jinde, a není to ještě rozpočet, který výrazně komplikuje život těm, kteří nechtějí pracovat.
V době slušného ekonomického růstu nemá vláda vytvářet schodky. V takových USA to dnes sice také neumějí, ale umějí to například v Dánsku či v Rakousku. I kdyby ale tato vláda byla sebelepší, tak rychle by přebytek vytvořit nedovedla.
Vlastně nebýt časovaného granátu Čunka a válčení uvnitř zelených, dalo by se říct, že to je rozpočet, který umožní Topolánkovi rok v klidu vládnout či se držet u moci.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.