Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Bezcílná armáda

13.12.2007
Těžko dnes předvídat, jak nakonec dopadne lapálie s transportéry firmy Steyr. Vláda možná dojedná lepší kontrakt, možná koupí méně vozidel, možná nekoupí žádné a možná je koupí od konkurenta. Otevřená je i škála případných arbitráží od žádné po prohranou. Stejně tak je možný velký i nulový dopad kauzy do vztahů s Rakouskem i USA (americké firmě General Dynamics rakouská firma Steyr patří).
Zjevné ale je, že armáda nefunguje jako sebevědomá instituce. Její vedení nejdříve na základě schválené reformy tvrdí, že potřebuje do zahraničních misí dvě stě konkrétních vozidel. Teď stejně vehementně říká, že jich stačí sto! Zítra nebude potřebovat žádné?
Říká se, že se vždy zbrojí na minulou válku. Ale pro stát naší velikosti se zdá být přece jen rozumnějším řešením nákup lacinější, vyzkoušené (a třeba i lehce ojeté) věci než ochota stát se testovací laboratoří. Ať si velmoci testují poruchové roboty budoucnosti samy, menší státy mají kupovat to, co funguje.
Potíž je, že slabá armáda s volatilními cíli a proměnlivými ambicemi je jen loutkou stranických pokladníků a dravých lobbistů. Za Steyr lobbovali různí Muselové a Surňákové, za finskou Patrii nejlepší přítel ministra financí Richard Háva.
Nejhorší ze všeho by každopádně bylo získat pověst země, která hází vidle do státní zakázky, podle toho, který lobbista (pardon, která strana) vládne.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.