Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Bursík v. udavač 1:1

18.12.2007
Dozorující státní zástupkyně Městského zastupitelstva v Praze Jana Herzegová zrušila vyšetřování vicepremiéra Martina Bursíka, u kterého minulý týden zahájila policie »úkony trestního řízení ve věci pěti trestných činů«. Rozhodnutí žalobkyně se jeví jako správné a rozumné.
Samozřejmě nemůžeme vědět s jistotou, že Bursík byl, je a bude čistý a nevinný. Zato ale už teď s jistotou víme, že vicepremiérův případ vykazoval všechny znaky toho, co bývá v české policii a justici špatně a co by na západ od našich hranic prostě nebylo nikdy možné.
Začátek až nápadně připomínal případ Mlynář. Bývalý ministr se dozvídal o svém vyšetřování z médií, stejně tak o svém obvinění. Z novin se také několik týdnů předem dozvěděl, na jaký termín je v jeho případě nařízeno soudní stání - mnohem dříve, než mu někdo zaslal domů obsílku s modrým pruhem. A nynější případ Bursík? Vicepremiér odjel na Bali, ale přičinliví policisté již volají do novin, jaké že jim přistálo na stole pozoruhodné udání a kolik z něj lze vykřesat trestných činů.
Problém číslo dvě je postup. Má-li finanční úřad nějakou potíž či nejasnost v tom, jak která fyzická osoba či firma odvádí daně, má si ji (nebo jednatele) předvolat a nechat si nejasnosti vysvětlit; z papírů není někdy všechno zřejmé. Anebo rovnou zaslat - i bez jednání - vyúčtování daňového nedoplatku, případně i s penále. Teprve poté, co prošetřovaný člověk či firma nedokáže něco doložit nebo doplatit to, co ze zákona musí, má úřad předávat celou věc policii.
Teploměr v české politice zase prudce stoupá a vylévají se kýble špíny. Souviset to může s lecčím. S prezidentskou volbou, s krizí uvnitř zelených, s rostoucími preferencemi ČSSD, s jadernou energetikou i limity těžby a kdoví čím ještě. Právě proto se policie musí přestat chovat jako pavlačová tisková agentura. A měla s touhle praxí skoncovat už dávno.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.