Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Být zeleným ministrem

27.11.2007
Strana zelených stále není schopna přijít s ministrem školství. Patálie se nehodnotí snadno. Každý totiž někde stojí. Někdo volí zelené a přeje Bursíkovi. Někdo fandí zeleným a Bursíkovi nepřeje. Jiný zase fandí opozici a na tom, že není obsazen klíčový post, se krásně demonstruje neschopnost vlády. Další třeba přeje ODS a nechce Bursíka oslabovat: čím slabší Bursík, tím silnější pozice jeho oponentů - a tím větší riziko, že by zelení mohli opustit koalici. Ne že by se poslancům za zelené z vlády chtělo, ale v jejich straně je to zařízeno tak, že členská základna může poměrně snadno zavelet k ústupu. Nepočetné, ale radikální členstvo totiž kontrastuje s poměrně umírněným Bursíkem a jeho věrnými.
Je tu ovšem i jeden zdánlivě jasný argument: školství představuje klíčový úřad a je tedy lepší, aby jej konečně vedl už alespoň nějaký ministr. Daně Kuchtové se přece vyčítalo, že nestíhá čerpat desítky miliard korun z programů. Jenže Martin Bursík je inteligentní a kompetentní manažer, a i když řídí ministerstva dvě, možná je to prozatím menší katastrofa než svěřit úřad nejmenované poslankyni.
Pokud by Bursík prosadil Jiřího Zlatušku, může to popularitě zelených jenom pomoci. Voliči už ocenili schopnosti, rozhled a integritu Karla Schwarzenberga. Je tu naděje, že by to s Jiřím Zlatuškou mohlo dopadnout podobně. Říká se tomu z nouze ctnost, ale alespoň by se zelení zářivě odlišili od jiných partají, které na posty ministrů navrhují roztodivné neumětely, hlavně když mají dostatečně nízké číslo stranické legitimace. Paradoxně by k nám skrze zelené mohl zavanout svěží americký duch. Strany jsou v USA pouze širokým ideovým proudem. Na post ministrů (nejen školství, ale i financí) se mohou dostat - a dostávají - slavní univerzitní rektoři a renomovaní bankéři. Zkrátka opravdové elity.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.