Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Češi kontra komise

HN.IHNED.CZ  28. 5. 2007

Ministr průmyslu Martin Říman přesvědčil vládu, aby podala žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení přídělu emisních povolenek. Následujeme příklad Slovenska. Přidá se Polsko a brzy pravděpodobně i Maďarsko.

Žaloba členského státu na Evropskou komisi je přesto institutem používaným spíše zřídka. Všechny společné normy a předpisy se totiž dlouhodobě předjednávají, a státy tak mají možnost vznášet své nároky a připomínky během přípravných fází. Vypadá to tedy, že jsme se probudili pozdě. Žaloba se navíc bude projednávat několik let, do té doby se musíme spokojit s tím, co nám bylo přiděleno. Praktický dopad žaloby bude tedy dlouho nulový. Jako by středoevropské vlády sázely na kartu ublíženosti: jsme ti malí, noví, slabší. A ti velcí, silní, staří nám ubližují. Lidé sice většinou netuší, co jsou emisní povolenky, ale politici chtějí odvést pozornost od svých problémů a myslí si, že na příběhy o bruselské křivdě by mohli voliči slyšet.

Sám ministr Říman vystupuje nekonzistentně. Nedávno si stěžoval, že máme průmyslu moc, teď se za jeho zájmy bere hlava nehlava. Žaloba přitom bude hodně stát - budeme si muset platit nejdražší právníky.

Neměli bychom si neústupnost a nekompromisnost schovat na něco podstatnějšího? Bylo by radostnější vidět, jak se sebevědomá Česká republika bere za to, aby se celá unie rychleji modernizovala a dokázala i do budoucna dynamicky konkurovat Asii a USA. Místo skuhrání a vyvolávání rozbrojů by nám asi více slušely nápaditost a schopnost spolupracovat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.