Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Češi trhají rekordy

HN.IHNED.CZ  22. 5. 2007  

Češi opět rekordně utrácejí. Letos v březnu utratili o deset procent více než loni. Naposledy jsme v naší kotlině takto (dvouciferným tempem) utráceli před jedenácti roky - v období, které předcházelo strmému pádu koruny, dvěma krizovým balíčkům a politické krizi.

Jenže podobnost s obdobím před jedenácti lety je čistě vnějšková. Tehdejší růst byl nezdravý, institucionální transformace na tržní ekonomiku se zasekla, banky byly nezprivatizované a země čelila masivnímu přílivu spekulativního kapitálu.

Proč Češi rekordně utrácejí dnes? Každá nová čísla o hospodářském růstu jsou překvapivá a rekordní. Klesá nezaměstnanost, stoupají reálné mzdy. Podle průzkumů jsme jako společnost optimisticky naladěni, méně se bojíme, že přijdeme o práci. A také věříme, že i v budoucnu bude dobře. A dobrá čísla o maloobchodních tržbách jsou navíc podle všeho předzvěstí dalších rekordů. Čísla o HDP za první čtvrtletí budou asi také nad očekávání skvělá.

Vady na kráse tu ale jsou. V době příjemného ekonomického růstu rostou sociální transfery státu (v prvním čtvrtletí o 3,2 procenta). To je alarmující, má se dít pravý opak! Dále naráží pracovní trh na úzká hrdla - především v průmyslu začíná platit, že "nejsou lidi". Roste také tlak na zvyšování mezd, probouzí se inflace a centrální bankéři pomalu, ale jistě ohlašují čas zvyšování úroků. Jak rychle ten čas přijde a má přijít - na to existuje mezi analytiky celý vějíř názorů. Uvidíme. Zdražení peněz (vzestup úroků) během června je velice pravděpodobné.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.