Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Češi vyčkávají, až co Paříž a Berlín

HN.IHNED.CZ  26. 1. 2007

V tuto chvíli má Česká republika již celkem pět expertů na evropskou ústavu. Prezidenta Václava Klause, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (tomu jistě nejde "zakázat cestovat" do Evropy, takže bude o ústavě s evropskými kolegy jednat), místopředsedu vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, jeho náměstka Jiřího Šedivého a "zmocněnce pro euroústavu" Jana Zahradila. To samo o sobě může přinášet do budoucna komplikace.
Horší jsou ale jiné potenciální trable. V Česku totiž neproběhla veřejná debata na téma, jakou a proč si přát podobu Evropské unie. Ani před volbami, ani během úmorného sestavování vlády. O novém kabinetu víme, že si chce počkat na postoj Francie po prezidentských volbách a na výsledky schůzek v Berlíně. Též víme, co nová trojkoaliční vláda nechce: odevzdávat další pravomoci do Bruselu či zrušit právo veta. Nevíme ale, proč to Česká republika nechce, jak své NE zdůvodňuje a jaká pozitivní řešení místo svých NE vlastně chce.
Již dnes mohou představitelé České republiky čelit například těmto otázkám: Když nechcete ústavu, jak se má nové unijní uspořádání jmenovat? Jenom "smlouva"? Proč potřebuje Česká republika právo veta? Dovedete si představit nějaký konkrétní důvod? Může rozšířená EU účinně rozhodovat při zachování práva veta? Jak definujete české národní zájmy, které chcete v Evropě hájit? Proč konkrétně nechcete další přenos pravomocí do Bruselu? Když vám vadí silná komise, proč neposílit Evropský parlament, snížil by se přece "demokratický deficit"? Mohou menší členské státy řešit energetickou bezpečnost jinak než v rámci unie? Má mít každá země svého komisaře?
Na všechny tyto otázky lze mít vládní názor i bez čekání na Paříž a Berlín. Bylo by to užitečné, od toho si politiky platíme.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.