Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Česká národní puberta?

HN.IHNED.CZ  31. 5. 2007

Evropská komise konstatuje politování nad stavem českých veřejných financí. Komisi obzvláště vadí, že náš stát dokázal už jednou stlačit schodek rozpočtů pod tři procenta. Letos se dostaneme na čtyři procenta. Flagrantně nedodržujeme kriteria, ke kterým jsme se při vstupu do unie smluvně zavázali.

Vyznění zprávy není překvapivé, čekalo se dlouho, zdá se, že se unie ve svém napomenutí letos ještě krotí. Spíše je zajímavé, co to udělá se zemí: polepší se, nebo bude "ty žvásty" ignorovat?

Je-li ve škole napomenuto malé dítko, pak je slušná naděje, že se pokusí svou pověst napravit. V pubertě se to otočí: být pokárán a vypadat jako lempl je přece "cool". Už ten příměr urazí: nejsme přece žádný žáček, ale sebevědomý suverénní stát, žádný bruselský úředník nám přeci nebude kázat.

Když se Česko nebude chovat jako pubescent, dokáže tu kritiku využít. Povzbudivé je, že Topolánek i Kalousek se zprávou souhlasí, mohou s ní mávat k obraně lecčeho užitečného z "batohu", především škrtů, případně k další fázi reforem.

Silnou injekci discipliny potřebuje především parlament. Kdyby se ještě opakovalo to, co vloni na jaře, kdy vláda ztratí autoritu a poslanci začnou napříč spektrem schvalovat miliardové výdaje, je to cesta do pekel. Také už snad víme, že sestavovat tři čtvrtě roku vládu je docela nákladné, a už to doufejme opakovat nebudeme.

A my občané a voliči apelujme na politiky, aby spolupracovali ve věcech rozumných (penze, zdravotnictví, reforma sociálního systému) a přestali se objímat tam, kde to po nich vůbec a ani trochu nežádáme (vysílací rady, konsolidační agentury).

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.