Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Český Litviněnko, Číňané v Barclays a Budvar

HN.IHNED.CZ  27. 7. 2007  

Thriller, který předvedly ruské tajné služby s otravou agenta Litviněnka v Londýně, sledoval svět se zatajeným dechem. Odsud z Česka to možná vypadá jako cosi, co se nás netýká. S jakousi nepatřičnou lehkostí posuzujeme, je-li britská vláda v rámci vyšetřování vůči Rusům dostatečně tvrdá a nekompromisní.

Jenže i u nás se dějí věci, které se případu Litviněnko podobají. A mnohé české státní a justiční orgány si počínají natolik přičinlivě, že by se ruské tajné služby - pokud by se chtěly někoho zmocnit - nemusely ani příliš snažit a vymýšlet kdeco - od chloroformu po plutonium. Vezměme si případ spisovatele Ilji Staševského, kterému stále hrozí vydání do Ruska.

Staševskij zde žije již osm let a letos v červnu konečně získal politický azyl. V Rusku je obviněn kvůli zpronevěře státní dotace v továrně na výrobu stíhaček MIG-29. Jenže v době, kdy mělo k celé transakci dojít, Staševskij už dávno nepracoval v bance, která se měla na podezřelých transakcích podílet. V Rusku byl před devíti lety ve vyšetřovací vazbě, byl mučen a těžce zdravotně postižen.

Vydávací řízení pana Staševského přitom pokračuje navzdory udělení politického azylu. Velice agilně si počíná státní zástupkyně JUDr. Tittková. Na 15. srpna byl Staševskij předvolán ke Krajskému soudu v Ostravě ve věci vydávacího řízení. Skutečný důvod touhy ruských orgánů po Staševském je ale podle všeho jinde než ve zpronevěře. Staševskij totiž vydal pod pseudonymem Alexej Pavlov knihu o poměrech v ruských věznicích.

Říše středu jde do Evropy

V úterý jsem v článku o investičním protekcionismu popisoval snahy západního světa bránit se přílivu státního kapitálu z různých diktatur a zemí, které představují - nebo mohou představovat - bezpečnostní riziko. Jde o Čínu, Rusko, arabské a islámské státy.

Průlomovou zprávou z tohoto týdne je, že čínský státní kapitál vstoupí do chystané největší bankovní fúze v historii. Připravované spojení mezi britskou bankou Barclays a nizozemskou ABN Amro naráželo až dosud na to, že konkurenční nabídka od konsorcia bank Royal Bank of Scotland a Banco Santander nabízela akcionářům nizozemského ústavu větší objem hotovosti. Tuto vadu na kráse své nabídky teď Britové vyřešili, když sami požádali o spolupráci Čínskou rozvojovou banku, tedy instituci kontrolovanou a řízenou čínskou vládou.

Výměnou za akcie získá Barclays od Číňanů 14 miliard dolarů v hotovosti, takže v souboji s konkurenčním konsorciem o ABN Amro získá podle všeho navrch. Píše se tak nová kapitola: kapitál z Asie (tamější státy mají k dispozici obrovské množství hotovosti) vstupuje do politicky nabité evropské arény, ve které se tvrdě bojuje o přeshraniční fúze a národní šampiony. Americký deník The Wall Street Journal se přitom domnívá, že komercializace čínského kapitálu stejně jako integrace Číny do světového finančního systému není vůbec k zahození.

Editorial amerického deníku nevyjadřuje ani tak obavy z bezpečnostního rizika, jako spíše z toho, že vstup čínských bank do západních finančních institucí mohou komplikovat regulatorní pravidla. Regulace čínských bank není dosud ani zdaleka kompatibilní se západním světem a tamní banky jsou dosud nuceny poskytovat úvěry na politickou objednávku. Dostanou-li se čínské banky do světa, může to být jeden z impulzů ke změně.

Komu připadne Budvar

Česko má oproti západním zemím velkou výhodu v tom, že většina bank a strategických podniků je zprivatizovaná. Kromě ČEZ. K prodeji zbývá ale například Budvar.

Zde bude česká vláda možná zkoušet vymýšlet nikoli jak ochránit české pivo před Rusy a Čínany, ale před Američany. Vzkážeme Anheuser-Busch, že jejich pivo je odporná břečka, která se nedá pít, a že je na základě toho vyloučíme z veřejné soutěže?

Myslí si to sice leckdo, jak to ale zaonačit a říci to slušně? Mohl by se z toho také vyvinout diplomatický skandál, podobně jako když Miloš Zeman na státní návštěvě Slovenska kritizoval popradské pivo, které je podle něj dobré jen na ukládání zubních protéz.

Potíž je v tom, že eventuální nabídka Anheuser-Busch na koupi Budvaru bude nesrovnatelně lepší než od kohokoli jiného: Heinekenu, Carlsbergu apod. Majitelé amerického Budweiseru si totiž nebudou kupovat pouze českého výrobce piva a jeho diskontované budoucí zisky, ale možnost zbavit se jednou provždy nepříjemných soudních sporů po celé zeměkouli.

Fiskálně hladová česká vláda na to může docela slyšet. Není přece jen Budvar ideální adept na privatizaci přes burzu?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.