Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

ČEZ a Masné krámy

HN.IHNED.CZ  6. 4. 2007

Německý energetický gigant E.ON neuspěl v záměru ovládnout španělského energetického obra Endesu. Místo toho získá navrch strategie skrytě řízená a podporovaná španělskou a italskou vládou, do hry o Endesu vstoupí italský Enel. Italsko-španělská fúze pod kuratelou vlád není sice "národním" řešením, je to ale řešení vzniklé a motivované protekcionisticky, je to deformace tržního prostředí mocichtivou politikou států.

Týdeník The Economist upozornil na to, že národovecký protekcionismus se ujal rovněž v Rakousku, kde se uvažuje o založení privátního, ale "čistě rakouského" investičního fondu, který bude bránit národní průmyslové perly. Roznětkou byla snaha prodat ocelárny Böhler Uddeholm britskému fondu CVC.

Česká ekonomika má debatu o rodinném stříbru naštěstí za sebou. Banky vlastní zahraniční kapitál, stejně jako ocelárny a pivovary. Tento týden se pouze radní v Českých Budějovicích rozhodli, že "v českých rukou" musí navždy zůstat hostinec Masné krámy. Posledním skutečným šampionem je ČEZ. Fakt, že E.ON nebude investovat ve Španělsku, znamená že je tu za našimi západními hranicemi gigant s obrovským množstvím likvidity, který nemá kam investovat. Lze čekat, že tlak na plnou privatizaci ČEZ jenom zesílí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.