Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

ČEZ, MOL a informace

4.9.2007
O tom, co se připravuje mezi firmami ČEZ a MOL, víme málo. Jasné je úplné minimum: společně postaví dvě plynové elektrárny - v Maďarsku a na Slovensku.
ČEZ dále připouští, že koupí desetinu akcií MOL. To už vypadá složitěji. Co za to Maďaři dostanou? Nevíme. V kuloárech se mluví o tom, že MOL by mohl získat až 5,5 % akcií ČEZ. Desetina akcií MOL stojí zhruba 35 miliard korun. Tutéž částku chce »náhodou« získat naše vláda prodejem 5,5 % akcií ČEZ přes burzu. Možnosti vlastnického propojení vyjednávají politici, ti ale vyhlásili informační embargo. Kdyby měli Maďaři získat nějaké akcie české společnosti, nevíme ani, zda by je prodával stát nebo samotný ČEZ.
Minimální varianta (stavba elektráren) má logiku. ČEZ má velké množství hotovosti k investování. Slovensko i Maďarsko mají zase rozdrobený trh s elektřinou a velký produkční schodek: musejí elektřinu dovážet. Logiku má i to, že ČEZ má nákupem akcií MOL pomoci maďarské firmě (vládě) od nepřátelského převzetí rakouským ÖNV. MOL nemá dostatek hotovosti, aby se mohl Rakušanům bránit.
Buďme však zdrženliví s hodnocením spolupráce z hlediska energetické bezpečnosti. Všichni tři středoevropští plynařsko-ropní hráči, tedy PKN Orlen, MOL a ÖNV, jsou na ruském plynu a Gazpromu závislí úplně stejně. A budou-li se stavět plynové elektrárny, ničí závislost na Rusku a Gazpromu se neomezí, protože plyn nebude padat z nebe. Jisté je, že ČEZ je veřejně obchodovatelnou společností a musí brzy oznámit, co je ve hře. Investory nelze udržovat v nejistotě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.