Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Číňané a černý kámen

HN.IHNED.CZ  23. 5. 2007  

Čínská vláda se rozhodla koupit za tři miliardy dolarů podíl v americké investiční skupině Blackstone. Mezi podobnými fondy patří Blackstone mezi nejznámější, v jeho vedení sedí superhvězdy mezi bankéři - ti patří i mezi významné podílníky.

Kdo je nový investor? Čínská vláda, která drží 1,2 bilionu dolarů devizových rezerv, založila nový investiční fond, který dostane 200 milionů dolarů. Ten bude moci jít i do rizika, které si normální správce devizových rezerv centrální banky nemůže dovolit.

Pochopitelně se zas mluví o tom, zda se mají USA otevírat "státním" či "komunistickým" penězům. Jenže Číňany si žádá samotný Blackstone, a to je podstatné. Navíc získají ani ne deset procent firmy a akcie z nové emise nemají hlasovací práva. V roce 2005 čínská státní CNOOC společnost stáhla nabídku na koupi americké ropné firmy Unocal, protože se Američané tvrdě bránili s poukazem na energetickou bezpečnost. Jenže tím u Blackstone argumentovat nelze. A hlavně: už dnes Číňané vlastní tolik amerických státních dluhopisů, že drží nad vodou dolar. A integrace Číny do systému globálního kapitalismu je asi lepší než její izolace.

Nerovnováhy v americké ekonomice (schodek v zahraničním obchodu, rozpočtu a negativní míra úspor) vybalancovávají zahraniční investice. George W. Bush nedávno zopakoval, že Amerika s otevřenou náručí zahraniční investice vítá. Musel to říci, i když Američanům skápne slza, když chce firmu Dow Jones "uchvátit" Australan Rupert Murdoch.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.