Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Co řekl Kavan

HN.IHNED.CZ  1. 3. 2007

Exministr zahraničí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan naletěl dvěma novinářům, kteří se vydávali za spolupracovníky BAE Systems. Letěl za nimi do Londýna a nechal se nahrát na skrytou kameru, jak vykládá všechno možné. Kdyby se taková ostuda stala komukoli jinému, půjde poustevničit. Kavan ale vesele hrozí žalobami a říká, že neřekl, co řekl. Podobně slavný byl i jeho polistopadový návrat do republiky: nechal se natočit, jak si s estébáky připíjí šampaňským v konspirační vile. Kavana evidentně vzrušují různé dvojí hry, připadá si asi, že by jedním dechem zvládl spolupráci s KGB, CIA i Mossadem (mezi anglickými salonními levičáky to není koneckonců tak výjimečné). Trapné na tom je, že ve skutečnosti naletí prvním amatérům.

Co tedy Kavan řekl a neřekl? Pravdou je, že neřekl, že by on dokázal ovlivnit vyšetřování. Pravil, že je to v Česku možné a nechtěl o tom mluvit po telefonu. Zajímavé ale je, že v souvislosti s firmou Velurex mluví o Švýcarsku a Rakousku. Jak ale přišel na Švýcarsko, o kterém před tím nebyla řeč? Tuší něco o nějakých platbách? Lobbista Petros Michopulos pak v dokumentu říká, že úplatky se nevyplácejí přímo, ale vždy firmě spřátelené s politikem. Také zajímavé a pro policii jistě inspirativní.

Nejvtipnější ovšem je, když Kavan tvrdí, že jeho nikdo neuplácel, protože každý věděl, že je "probritský" a že "evropská země má mít evropské stíhačky". A člověk by si myslel, že ministr zahraničí má být hlavně "pročeský", a když už jsou třeba stíhačky, pak ty nejlepší a za nejlepší cenu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.