Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Čunek, Gross...

HN.IHNED.CZ  9. 8. 2007

Státní zástupce Arif Salichov sice zastavil stíhání Jiřího Čunka, to ale neznamená, že vicepremiérův případ končí. Čunek, dříve bezpečnostní technik ve Zbrojovce Vsetín, nedokáže přesvědčivě vysvětlit nesoulad mezi rodinnými příjmy a výdaji.

Salichov se spokojil s tvrzením Jiřího Čunka, že měl doma rodinné úspory. Vyšetřovatelům prý nepřísluší zkoumat původ úspor, které leží doma. To je sice sporné, ale s čím se možná spokojí vyšetřovatel, nemůže a nesmí se spokojit veřejnost.

Ze dvou důvodů: laťka už byla nastavena. Expremiér Gross odstoupil z funkce, protože nesoulad rodinných příjmů a výdajů vysvětloval zcela nevěrohodně. Čunek je v poněkud jiné situaci, ale princip je stejný: odmítá vysvětlit, odkud se vzal rodinný majetek. Ta paralela samozřejmě kulhá (Gross nebyl obviněn, Čunek se hájí, že v té době nebyl veřejným činitelem), ale na věci to nic nemění: nevěrohodný člověk do vlády nepatří.

Důvod číslo dvě: Čunek si nedokáže udělat pořádek v účetnictví. Přitom každý je povinen předložit finančnímu úřadu k okamžité kontrole všechno účetnictví pět let zpátky. Kdo toho není schopen, "už se veze": pokuty, penále, případně exekuce na účtu. Čunek by takovým testem těžko prošel, přitom je vicepremiérem, který má na starosti desítky miliard subvencí z Bruselu.

V tlaku na odchod Čunka z vlády je třeba pokračovat i z jiných obecně známých důvodů. Na svou funkci nestačí: jazykově, vzdělanostně, kulturně. Jeho zkušenosti se světem i Evropou jsou nulové. A řeči o "opálených" a "normálních" lidech prozrazují rasismus nejhrubšího zrna.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.