Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

CzechInvest pod ODS

HN.IHNED.CZ  2. 4. 2007

Ministr průmyslu Martin Říman má jistě plné právo odvolávat a jmenovat šéfy institucí, které mu podléhají. To ale neznamená, že to dělat musí. CzechInvest nebyl problémový jako policejní inspekce, ani nebyl tak zatuhlý, že by v něm jeden ředitel seděl věčnost. Tomáš Hruda byl jeho třetí šéf.

CzechInvest je jedna z mála státních institucí, které mají vysokou prestiž. Je úspěšný a profesionální, což jde mimochodem měřit (objem získaných investic proti částce, kterou agentura ročně stojí). Samozřejmě, ideologičtí zabedněnci budou vždy tvrdit, že investice by k nám přišly i bez CzechInvestu. Jenže není důležité, co si myslí zabedněnci, ale o čem jsou přesvědčeni investoři.

Slušná image CzechInvestu souvisí s tím, že se nikdy nedostal do vleku politiky, pod diktát partají a spřízněných "existencí". Agenturu nikdy skrytě neřídil ani Šlouf, ani Stiess, ani Dalík nebo Macek. Dnešní personální šéf Škody Auto Martin Jahn se sice málem stal volební tváří sociální demokracie, jenže instituci vedl jako profesionál, který neměl s ČSSD nic společného.

Ministr Martin Říman jako svatý bojovník proti investičním pobídkám neměl agenturu v lásce už jako opoziční politik. Je proto příznačné, že ho rozlítily právě výdaje CzechInvestu na vlastní propagaci. Nový ředitel Roman Čermák má legitimaci ODS, bez toho to asi napříště nepůjde. Nejhorší ale je, že ministr odvolal dosavadního šéfa bez toho, aby stačil připravit novou koncepci pobídek pro příští léta.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.