Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Daně klesají. A dluhy?

5.9.2007
Ministr financí navrhl v rozpočtu na příští rok šetřit v zemědělství, průmyslu či kultuře. Přestože sociální přerozdělování stále vytlačuje výdaje ostatní, pořád tu rezervy jsou, a bylo by důstojnější, kdyby rychle bohatnoucí země dokázala vykoumat něco chytřejšího než škrty v kultuře. Proč posílat dvanáct miliard korun ročně dotací do průmyslu? Proč stát posílá miliardy do zdravotnictví, když máme pojišťovací systém?
Co se schodku týče, vláda příští rok toto maastrichtské kritérium splní. Velké vítězství to ale není, vezmeme-li v úvahu, že příští rok (pod pravicovou vládou!) vzroste daňová kvóta: zvýšení zvýhodněné sazby DPH bude znamenat příliv miliard do rozpočtu.
Podle scénáře batohu začne daňová kvóta klesat až v dalších letech, prognózy se ale liší. Výhled ministerstva počítá s tím, že schodek rozpočtu bude klesat až na 2,3 % v roce 2010. Ministr Kalousek je prý odhodlán dodržovat výdajové rámce (slib EU) a odhady daňových příjmů jsou prý konzervativní. Ekonomové Tomáš Sedláček (ČSOB) a David Marek (Patria Finance) ale vypočítali, že nejpozději v roce 2010 se reforma vyčerpá a budeme zhruba tam, kde jsme dnes.
Fakt je, že přesné dopady všech změn se na ministerstvu teprve dopočítávají. Netušíme, zda vláda (respektive ODS) splní sliby poslanci Tlustému a ještě rychleji sníží daň z příjmu. Nevíme, zda další chystané změny přilákají lidi od života na podpoře k práci.
Bylo by ale logičtější, kdyby vláda začala přísnějšími škrty a s případným snižováním daní počkala na období před volbami. Celé by se to lépe snoubilo s logikou volebního cyklu.
Poslední komentáře
04.11.2014 12:17:27: Dluhy tu jsou a budou. Jak s nimi bojovat? Například můžete rychle a vhodně prodat nemovitotst: htt...
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.