Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Dejte nám informace!

HN.IHNED.CZ  25. 7. 2007  

Ministerstvo financí žaluje největší banku v zemi ČSOB o 27 miliard korun. Co si o tom myslet? Názor zatím může mít pouze ten, kdo má k dispozici informace, které stát orazítkoval jako "přísně tajné".

Celá věc se týká vypořádání mezi státem a ČSOB, které se táhne od převzetí IPB před sedmi lety. Hlavní tajnosti jsou však až z poslední doby. Ministerstvo financí už dřív připravilo návrh na urovnání sporů mezi státem, ČSOB a japonskou bankou Nomura (bývalým vlastníkem IPB). To se však neuskutečnilo, místo toho loni Vlastimil Tlustý coby tehdejší ministr prosadil - na tajném zasedání vlády - smír s Nomurou. Detaily slíbila vláda zveřejnit v březnu; neudělala to dodnes. A to je jádro věci.

Nevíme, co stát slíbil Nomuře, a nevíme, co chtěl či nechtěl nabídnout ČSOB. Stejně tak nesmíme vědět, jaká právní firma zpracovala nynější žalobu, který odhadce počítal žalovanou částku a jak se ministr Kalousek dobral zrovna k 27 miliardám.

ČSOB sice zažalovala stát o 1,7 miliardy korun, takže se zdá logické, že stát se jako "řádný hospodář" brání veškerou vahou, chce zahnat protihráče do kouta, snad jen proto, aby se nakonec dohodl. Jenže ČSOB má pravdu i v tom, že převzetí IPB opakovaně posvětil antimonopolní úřad, české soudy a Evropská komise. A arbitři se mohou divit, proč stát se žalobou čekal dlouhých sedm let.

Kontrast mezi postupem vůči IPB (a Nomuře) a vůči ČSOB je zarážející. V prvním případě se uzavírá tajný smír, Tlustý rozesílá justici dopis, že stát už proti IPB nic nemá - a předevčírem státní zástupkyně skutečně zastavila stíhání šéfů IPB, kteří banku přivedli cugrunt. Zato ve druhém případě se do světa vyhlašuje, že stát žaluje o 27 miliard... Dokud vláda bude vše podstatné tajit, vysvětlení "Kalousek je vzorný hospodář" i "Kalousek je na straně Nomury" jsou stejně pravděpodobná.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.