Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Dolar, ropa a zapnutý mikrofon

20.11.2007
Bylo by zajímavé vědět, jestli k technické chybě přenosu při jednání ministrů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) došlo náhodou, nebo jestli šlo o chybu »řízenou«. Každopádně jsme se - díky zapnutým mikrofonům - dozvěděli, že OPEC zvažuje zda má i nadále účtovat ropu v dolarech.
Venezuelský vůdce Hugo Chávez navrhoval, aby ropa byla účtována v eurech nebo prostřednictvím měnového koše. Íránští ministři zase mluvili o tom, že účtování ropy v hroutící se měně poškozuje kredibilitu kartelu. A také připomněli, že v eurech je vlastně ropa levnější než loni.

Je to takové překvapení?

Zveřejnění jakýchkoli úvah o dolaru vetoval saúdský zástupce s poukazem, že by to znamenalo další prudký pád dolaru. A ten se - po úniku nahrávky - opět o něco urychlil. A ruku v ruce s poklesem dolaru - jak je v poslední době zvykem - se zase o něco pozvedly ceny ropy: zpět na devadesát pět dolarů.
Ač je »proval« z jednání vzrušující událostí i tématem, je třeba se tázat, zda to, co na jednání OPEC zaznělo, mohlo překvapit kohokoli, kdo se obchodováním s ropou nebo měnami živí. O čem jiném si asi šejkové, generálové a poskoci ajatolláhů povídají?
To, že Chavez nenávidí USA, je známá věc. A že si nebere servítky ani při zahraničních jednáních, se ví také dlouho (nejpozději od minulého týdne, kdy ho musel napomenout španělský král). Írán do Spojených států ropu prakticky nedováží - dodává hlavně do Evropy - a dostává za ni zaplaceno v eurech už dnes. A že se o dolaru na summitu OPEC diskutovalo, také nepřekvapí. Od posledního vrcholného summitu ve venezuelském Caracasu v roce 2000 dolar vůči euru poklesl o 44 % a vůči koši hlavních světových měn o 16 procent.
Vše záleží na příštím vývoji dolaru. Bude-li se dále americká měna prudce hroutit, nelze zaručit nic. Přesto je docela pravděpodobné, že OPEC u dolaru zůstane.

Síla tradice

Za prvé má účtování obchodu se surovinami v dolarech ve světě velkou tradici. A tradice je od toho, aby se udržovala. Za druhé Američany a Saúdy spojují silné bezpečnostní zájmy.
Za třetí jde přece jenom jen o účtování. Dolar klesá, ale cena ropy zase stoupá. Účtování obchodů s ropou skrze košík měn je příliš komplikované. A v neposlední řadě: kurs dolaru sice klesá, ale nejrůznější zboží, které si šejkové a jejich režimy potřebují domů dovézt, si mohou objednat nebo koupit v USA. A nakonec jde také o to, že účtování ropy v eurech by znamenalo další tlak na zhodnocování eura. A to není vůbec v zájmu eurozóny, respektive EU.
Zajímavé je, jak pád dolaru nechává pořád Američany chladnými. V jiných zemích by při takovém poklesu už dávno padla vláda. Jenže export činí v USA 12 % HDP a import 15 %.
Může se nám to zdát divné, ale politikem je v USA obchodní schodek s Čínou. A koneckonců nový šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn v neděli řekl, že pokles dolaru je krok správným směrem. Měl na mysli vyrovnávání globálních nerovnováh.

Koho trápí slabý dolar

Ameriku v tuto chvíli trápí hypoteční a úvěrová krize a otázka, zda se tamní ekonomika propadne do recese. Slabý dolar a silné euro musí ale trápit především Evropany. Důsledkem vývoje může být vzrůstající nespokojenost s eurem. Jako se před deseti lety zdálo být euro příliš slabé dynamicky rostoucímu Irsku, dnes je jeho síla - vinou vnějších faktorů - doslova smrtící například pro italskou ekonomiku. A začíná čertovsky vadit i německým exportérům. A to všechno se bude ještě dále stupňovat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.