Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Drama pro politiky

HN.IHNED.CZ  15. 8. 2007

Úspěch koaličního balíčku ve sněmovně je po včerejšku pravděpodobný. ODS ustoupila lidovcům a jako kompenzaci za zavadení dětských poplatků u lékaře nabídla zvýšení daňových úlev pro rodiče. Lidovci a zelení zase souhlasí se snižováním daní "a la Vlastimil Tlustý": ostřejší pokles daně z příjmu bude směřovat k roku 2009. Melčákovi a Pohankovi vláda ustoupí ve věcech, které původně aspirovaly stát se symbolem boje proti socialismu: bude zachováno pastelkovné i stravenky.

Premiér Topolánek varoval, že bez reforem (najednou to je zase reforma!) se nedá slušně vládnout a země se propadne do dluhové pasti. "Reforma" nicméně představuje drama hlavně pro politiky a strany. Ano - obsahuje důležité věci, o těch se ale paradoxně mluví málo: stropy na odvody pojistného, posun daňového břemene k nepřímým daním, zpřísnění nemocenské.

Navržené snižování daní z příjmu je čisté politikum. ODS chce splnit volební slib o rovné dani, činí tak ale nepřehledně a komplikovaně. Mírné snížení nezrychlí hospodářský růst, protože česká ekonomika jede na plnou kapacitu. Celý "batoh" je zoufale málo ambicózní, pokud jde o šetření, bolestivé škrty a zmenšování zaopatřovacího státu. Ten se na chvíli přestane zvětšovat, ale ani se nijak zásadně se nezmenší.

Důsledky schválení či neschválení jsou tak především v politické rovině. Na výsledku záleží, zda padne vláda. A zda konfrontační politika "s opozicí nejednat", v níž vládne úzká většina zajištěná přeběhlíky, oslaví úspěch - anebo v české politice vzroste poptávka po širších kompromisech.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.