Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Energetická jakoburza

HN.IHNED.CZ  18. 7. 2007

Energetická burza, odnož Burzy cenných papírů Praha, zahájila - nanečisto, ale už oficiálně - provoz. Co se tím změní? Před necelým rokem mluvil ještě ministr průmyslu Martin Říman o tom, že by burza mohla snížit ceny elektřiny. Dnes už o tom raději nehovoří. Dobře dělá.

Vývoj cen energií je diktován "zvenčí", globální poptávkou. Upozorňuje na to řada studií, naposledy minulý týden uveřejněná zpráva Mezinárodní energetické agentury. Ceny všech energií v příštích pětadvaceti letech porostou především kvůli růstu poptávky v zemích jako Indie a Čína. Bude se tak dít navzdory tomu, že vyspělé země budou investovat do budování nových zdrojů. Nabídka nebude schopna držet s růstem poptávky krok.

Pro koho bude tedy energetická burza dobrá? Za prvé pro ČEZ samotný: ten si až dosud aukce organizoval sám a byl napadán, že s cenou elektřiny manipuluje. Nyní bude vše důsledkem "objektivního burzovního procesu", image firmy bude očištěna. Druhým vítězem jsou pražská burza a její akcionáři: zvýší se jim zisky. Sotva už ale prestiž. Od počátku totiž energetická burza čelí podezření, že podléhá politickým vlivům. Například proto, že už rozhodla o zafixování ceny na příští rok - vyšla tak vstříc přání politiků, aby ohlášené zdražení elektřiny rozložila do více let. Ale jaká je to burza, když fixuje ceny na přání vlády?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.