Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Gross a jeho věřitel

26.9.2007
Kdo by to řekl: bývalý premiér Stanislav Gross s manželkou tiše drží 31 % akcií firmy Moravia Energo. Tržní cena se odhaduje v rozpětí od 70 do 300 milionů korun; většinovým vlastníkem je třinecký ocelář Tomáš Chrenek.
Co tedy zatím víme? Gross nepopírá, že je vlastníkem (nedrží tedy akcie pro žádného klienta advokátní kanceláře, v níž pracuje). Týdeníku Euro řekl, že mu půjčila silná finanční instituce. Za úvěr neznámé výše ručí Grossovi právě akciemi.
Když je možné si tak výhodně půjčit na akcie, proč to už dávno neučinil nějaký střelhbitý podnikatelský dravec? Jak to, že »zlatý důl« čekal, až půjde kolem jeden holobrádek průměrné inteligence? To podporuje domněnku, že šlo o »všimné«.
Firma Moravia Energo není veřejně obchodovatelná. Ale jako každá akciovka musí dodávat obchodnímu rejstříku účetní závěrku. Její vlastnická struktura tedy sice není zjistitelná za pět minut, ale dohledat ji lze. Pokud akcie byly »všimným« pro Grosse, nebylo by bezpečnější ho uložit jinak, například v daňovém ráji? Jenže: už v případu svého bytu Gross prokázal, že si počíná neopatrně, hloupě nebo dokonce drze.
Gross tvrdí, že do jeho soukromého podnikání nikomu nic není. Omyl. I svět byznysu má svá pravidla. Až bude Gross chtít akcie prodat, budou chtít kupci vědět, jak k nim přišel. Jinak obchod vyhodnotí jako rizikový a nabídnou nižší cenu.
Je to celé podezřelé? Ano. Má se to vyšetřovat? Ano. Ale někdo musí podat trestní oznámení.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.