Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Gross možná vůbec nezbohatne

3.10.2007
Kauza »Gross a akcie« může mít spoustu scénářů. Nicméně jako pravděpodobné se jeví, že vše mohlo proběhnout docela prostě. Třeba následovně.
Vlastnictví menšínového podílu v akciovce, která není veřejně obchodovatelná, žádná úžasná investice, spíš je to risk dosti vzdálený jistotě.
Takže: ať už to bylo na počátku jakkoli, bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora se dostal s většinovým akcionářem podniku Moravia Energo Tomášem Chrenkem do sporu. Chrenek se pokoušel Sýkoru vytlačit, nabízel mu za podíl málo (málo z pohledu Sýkory). Sýkora se tedy dohodl se Stanislavem Grossem. Řekl si, že Gross je větší váha (a má jako bývalý premiér lepší kontakty), tak může zkusit získat od Chrenka lepší cenu. O případný »zisk« by se Gross se Sýkorou podělili.
Ač nejsou akcie Moravia Energo veřejně obchodovatelné, je pravděpodobné, že Chrenek nabízel Sýkorovi za jeho cenu nějakou částku písemně. Gross si pak půjčil právě tuto deklarovanou (minimální) částku a navíc ručil akciemi. Vzhledem k tomu, že Moravia Energo rychle roste (obratem i ziskem), Chrenek by asi u případného soudu či arbitráže těžko obhájil, že nyní za akcie nabízí ještě méně, než nabízel Sýkorovi. Z hlediska Grossova věřitele se jedná o poměrně bezpečnou investici. A když Gross nevyhraje, bude mít věřitel akcie a může s Chrenkem jednat sám. Když Chrenek zjistil, že proti němu stojí Gross, rozhodl se to pustit médiím. Včetně spekulace, že Grossovy akcie mají hodnotu několika set milionů. Kdo vyhraje: Gross, nebo Chrenek? Podle všeho ani jeden. Grossova strategie byla prozrazena, takže se bývalý premiér podle všeho akcií zbaví. Buď z toho bude mít nějaký zisk nebo bude na nule. A Chrenek? Až koupí Grossův podíl v Moravia Energo takový Tkáč, Tykač nebo Kellner (například), možná bude na akcionáře Grosse s láskou vzpomínat.
Výše naznačená teorie je spekulativní a její pravděpodobnost odvozuji analyticky pouze podle toho, že do sebe »všechno perfektně zapadá.« Slabinou teorie je, že s ní nepřišel sám Gross. Jenže ten kdyby odhalil záměr (získat lepší cenu od Chrenka), podřízne si pod sebou větev. Plán byl ale stejně vyzrazen, takže by měl Gross - až mu to věřitel dovolí - ve vlastním zájmu promluvit.
Zbývá otázka politické kultury: Jak dlouhá má být karanténa po odchodu z politiky? Potíž je v tom, že jediný argument, který má mravokárce k dispozici, je příklad: Jak se to dělá na Západě, v zemích s vyšší politickou kulturou? Ono se to ale těžko kritizuje, když takový Gerhard Schröder si vůbec žádnou karanténu nevzal a skočil rovnou do mnohem »tvrdšího byznysu« s Putinem a Gazpromem. A to je Schröder proti Berlusconimu vlastně normální politik.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.