Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Hranice a pýcha

21.12.2007
Píše se všude, že o půlnoci přestaly existovat hranice. Hranice tu bude i nadále, má praktický smysl: správní celek, kterému se říká stát, někde začíná a končí. Evropská unie zatím nesměřuje k federaci - jedinou učebnicově federální institucí je zatím Evropská centrální banka. Ale i v takových Spojených státech, které federací jsou, se na centimetr přesně ví, kde končí stát Kansas a kde začíná Missouri.
Hranice tu zůstává, pouze přestává být bariérou. Ale pozor: i po Schengenu platí, že houbaři v České Kanadě i v Orlických horách musí překračovat hranice pouze na místě vyznačených přechodů, nikoli tam, kde se jim bude chtít přešlápnout pro hřib. Otevřená hranice neznamená automaticky větší průchodnost. O takové tramvajové trati mezi dvěma Těšíny či Vídní a Bratislavou se stále jen mluví. Regionální trati stále končí ve Slavonicích či pod Znojmem. Přeshraniční spolupráci může Schengen probudit k životu, ale také nemusí. Dozajista prožíváme historický den. Ale pořád se v Evropě nesmíme usadit a pracovat, kde se nám zamane. Boj za více svobod nekončí.
Doba předvánoční si zaslouží i varování před pýchou. Jsme sice v privilegovaném klubu volného pohybu, přejme si ale, aby se brzy otevřel i ostatním. Nám se také nelíbilo když se na nás pohlíželo jako na lidí nižší kategorie. Staňme se tedy v Evropě těmi, kteří budou přát volné hranice také Bulharům a Rumunům a v budoucnu třeba Ukrajincům a Turkům. Buďme těmi, kteří se za jejich svobody budou aktivně brát. A když už se na hranicích nebude stavět a zpomalovat, zkusme se zároveň zbavit těch bordelů a trpaslíků.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.