Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Hýčkejme si cizince

31.12.2007
Pokud chtějí evropské ekonomiky i v budoucnu růst, budou se muset víc otevřít cizincům. Populace stárne, dětí je málo. O přízeň cizinců budeme s Poláky či Švýcary bojovat. Proto zneklidňuje studie ministerstva práce, podle níž si neumíme udržet vzdělané cizince ze zemí mimo EU.
Hlavní příčinou jsou diskriminační předpisy a chování úřednictva. Jenže úředník, který se na cizince dívá štítivě jako na obtížný hmyz, nezmění chování sám od sebe. Příznačné je, že soukromý sektor to chápe: olivrejovaný vrátný hotelu se před návštěvou klaní, pomáhá s kufry.
Projekt zelených karet, který připravuje Topolánkova vláda, by měl cizincům - nejen vysokoškolákům, ale i kvalifikovaným řemeslníkům - chvályhodně zjednodušit život. Jenže - za prvé nevíme, zda nenarazí v parlamentu na odpor populistů, protekcionistů a národovců. Za druhé by Česko mělo vítat i nekvalifikovanou pracovní sílu. Potřebujeme ji stejně, vždyť jsou snad ukrajinští zedníci a asijští obchodníci kvalifikovaní? A za třetí: úředník se začne k cizincům chovat lépe, až ho k tomu začnou politici vyzývat. Ještě jsme ale neslyšeli ministra vnitra, který by pronesl projev vůči cizinecké policii o tom, že cizinci jsou klienti, které si máme hýčkat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.