Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Indova teplá večeře

20.12.2007
Díky prudkému nárůstu cen potravin reálně hrozí, že Česká republika nesplní inflační kritérium pro přijetí společné evropské měny. Možná nesplníme hned dvě kritéria. Schodek rozpočtu za letošní rok totiž může i nemusí překročit předepsaná tři procenta. S jistotou to budeme vědět, až bude parlament někdy v březnu schvalovat státní závěrečný účet. V případě schodku tady ale naděje je: ministerstva už neutrácejí na konci roku všechno, co mohou - a výsledky bývají lepší, než se předpokládá při plánování rozpočtu.
Jenže - jsou ta kritéria vůbec důležitá? Česká republika oznámila světu i občanům, že do eurozóny nespěchá. Nestojí nám za to ani navrhovat konkrétní datum. Proč bychom se tedy měli trápit plněním »konvergenčních kritérií«, když se nikam »konvergovat« nechceme? Právnická odpověď je, že k plnění kritérií (a taktéž k přijetí eura) jsme se zavázali mezinárodní smlouvou, která je nadřazena našemu právnímu řádu. Jenže i právník uzná, že tato odpověď je teď dosti nepraktická. Navíc ani členské země eurozóny neplní dlouhodobě maastrichtská kriteria a stalo se to již úsměvnou tradicí, která nikomu moc nevadí: belgický státní dluh přesahuje 100 % HDP.
Nyní k inflaci. Vše nasvědčuje tomu, že její listopadový skok je globální. Pokud se Ind rozhodl vyžadovat dvě teplá jídla denně, těžko mu můžeme porci nudlí zase ztenčit.
Nárůst inflace není dán vyšší spotřebitelskou poptávkou, takže ji centrální banka nemůže brzdit. Růst poptávky se příští rok dozajista ostře utlumí: poroste DPH, ceny energií a naše peněženky se budou otvírat opatrněji. Proto je dobře, že ČNB nechala zatím úrokové sazby být. Otázkou ale je, proč u nás vzrostly ceny potravin rychleji než jinde v Evropě. Je tu asi souběh efektů společné zemědělské politiky, možnost schovat cenový skok za zvýšenou DPH a snaha producentů i prodejců potravin »zahojit se« po dlouholeté cenové válce.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.