Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Inflace na rekordu

11.12.2007
Inflace vzrostla na pět procent. Je tedy výrazně vyšší, než prognózy předpokládaly. Důvod? Ceny nečekaně vzrostly ještě předtím, než od ledna stoupne zvýhodněná sazba DPH. Například takový chléb a rohlíky jsou dnes oproti loňskému listopadu dražší až o třetinu.
Podobně jako v případě rostoucích cen ropy a energií stojí i za zdražením jídla globální faktory. Tím prvním je rostoucí poptávka po potravinách v bohatnoucí Číně a Indii. Týdeník The Economist například upozorňuje, že čínský spotřebitel, který snědl za celý rok 1985 dvacet kilo masa, ho letos sní více než dvojnásobek. K vyprodukování jednoho kila hovězího je přitom třeba osmi kilogramů obilnin. Hlavním faktorem téhle agrární inflace - »aglface« jak jev pojmenoval britský týdeník - je ale především politika světových vlád, které se rozhodly podporovat produkci lihu jako energetické suroviny. Je smutné, že rigidní společná evropská zemědělská politika, za kterou utrácíme stovky miliard eur, není schopná tomuto vývoji čelit.
ČNB má ze zákona povinnost zabezpečit cenovou stabilitu. Proč tedy teď něco nedělá? Dost dobře nemůže. Přestože »nejsou lidi« a klesá nezaměstnanost, poptávka domácností výrazně neroste. Nelze ji tedy brzdit, což je vlastně to jediné, co ČNB umí. Hlavní nebezpečí nyní tkví v tom, že vysoká inflace teď může vyvolat a zvýšit inflační očekávání. Je možné, že ČNB bude muset více dupnout na brzdu. S tím souvisí i rekordní kurs koruny vůči euru: trhy očekávají růst úroků.
Před Vánoci snad spotřebitele potěší, že ceny obuvi či oblečení stagnují. A ceny elektroniky jdou dokonce dolů. Potěšit je mohou i prognózy ekonomů: ceny potravin podle nich totiž poklesnou brzy také.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.