Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Irácká výzva. I pro nás

HN.IHNED.CZ  20. 4. 2007

Zprávy z Bagdádu jsou den co den děsivější a - západní svět to přestává vzrušovat. O co větší událost je třicet dva mrtvých na virginské technice než dvě stě mrtvých v Bagdádu? Prakticky každý den přináší nová a nová lidská jatka. Povstalci jsou už tak sebevědomí, že propašovali výbušninu do parlamentu. A mementem byl i bagdádský most vyhozený do povětří.

Fotografie a filmové záběry zborceného mostu byly výmluvné: několik vyhozených pilířů, tuny zkrouceného železa. To už není výbuch jednoho auta naloženého výbušninami. To je důsledek koordinované a dobře připravené "vojenské akce." Představme si to takhle. Zatímco dříve bylo třeba k vyhození mostu pod rouškou noci přivazovat výbušniny k pilířům, dnes u každého oblouku zastaví jeden sebevrah a je po legraci. Těm, co musí vymýšlet proti tomuto strategii, není opravdu co závidět.

Jsou tu ale horší věci. Situace v Iráku spouští humanitární krizi gigantických rozměrů. Od roku 2003 uprchlo z Iráku padesát tisíc lidí každý měsíc a čísla budou podle všeho narůstat. Jsou to lidé prchající z bojišť a přestřelek, lidé, kteří nemají práci, vodu, jídlo a šanci posílat děti do školy. Odhaduje se, že každý pátý Iráčan je dnes bez střechy nad hlavou. Podle deníku Financial Times se dostalo do Jordánska a Sýrie z Iráku po milionu lidí. Jordánsko a Sýrie nyní zavřely hranice - uvnitř Iráku zůstávají asi dva miliony bezprizorných lidí ohrožených sektářským násilím.

Je to obrovský úkol pro západní svět a bývalou iráckou koalici. Uprchlíci potřebují nejen peníze, ale také azyl. Je to velká výzva - i pro Českou republiku.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.