Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Jak sehnat lidi

HN.IHNED.CZ  7. 8. 2007
Kam se porozhlédneme, začíná platit "nejsou lidi". A když "lidi jsou" - světe div se - chtějí větší plat! Pokud ale porostou platy rychleji než produktivita práce, vyskočí inflační džin jako čertík z krabičky. Jako bychom zažívali déja vu "reálného socialismu", kdy se o tomhle mlelo do omrzení. Ale i proud tržní ekonomiky může čas od času uvíznout v úzkém hrdle, což se právě děje. To hrdlo musí pomoci prošťouchnout vláda. Jak?

Je třeba liberalizovat imigrační politiku. Umožněme u nás pracovat (a žít) každému, kdo o to má zájem. Zatím jde stát sám proti sobě: restrikce, byrokracie a pitoreskní projekty na dovoz kazachstánských zubařů. Stát by přitom měl firmám umožnit, aby si dovezli koho potřebují. (I ten zmíněný komunista se dokázal zachovat racionálně: v nouzi si dovezl statisíce vietnamských otroků.)

Míra nezaměstnanosti je regionálně nevyrovnaná, je tedy třeba podpořit stěhování za prací: uvolnit trh s byty, zrušit regulaci nájemného a investovat do veřejné dopravy.

Dovážet kvalifikované lidi je obtížné: ti, co mluví bezchybně anglicky, půjdou "přes nás" dál na Západ. Musíme tedy sami více investovat do školství a maximálně ho otevřít. Už teď je půl hodiny po dvanácté. Zatím se tváříme, že než odstartujeme - pokud vůbec - bude další poledne.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.