Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Jak to vidí opozice

HN.IHNED.CZ  4. 5. 2007

Je tři roky před řádnými volbami a je tedy otázka, zda máme po opozici tvrdě žádat ucelenou představu reforem. Není to ani aktuální, ani důležité. Bylo by spíše dobré vědět, zda hodlá ČSSD podpořit něco z toho, co předloží parlamentu vláda. Jenže Topolánek a Nečas s ČSSD ostentativně nejednají. Nechtějí "z batohu" nic vyndavat, tváří se, že si ho schválí sami s přeběhlíky.

Když je tedy ČSSD tvrdou opozicí spíše proto, že jí nic jiného nezbývá, pak se nelze divit, že prezentuje vždy opak co vláda: když vláda poukazuje na kritický stav rozpočtu, říká Jiří Paroubek, že "problém veřejných financí fakticky neexistuje". Když chce koalice schválit najednou batoh, přichází ČSSD s tím, že "reforma má být postupná a permanentní", že má jít o "střízlivé korekce a aktualizace hospodářské politiky". Když už ale Paroubek tvrdí, že "problém neexistuje", pak by měl vysvětlit, proč mandatorní výdaje vytlačují z rozpočtu ty investiční, zda mu nevadí, že jeho vláda porušovala výdajové rámce, které sama schválila.

Co asi čekat od opozice jiného, než že bude říkat, že Topolánkova reforma prospěje pouze horním pěti procentům? Ve včerejší prezentaci Bohuslava Sobotky bylo ale možné dohledat i úplně normální, rozumné věci: ČSSD chce podle Sobotky zavést stropy na sociální pojištění, testovat dávky a zrušit valorizace rodičovského příspěvku. Teprve úspěch nebo neúspěch "batohu" v parlamentu tedy ukáže, zda udělal Topolánek dobře, když se rozhodl opozici úplně ignorovat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.