Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Jan Macháček, Petr Kamberský: Topolánek, otec puče

HN.IHNED.CZ  5. 1. 2007
Jakkoli se před volbami a nějaký čas po nich zdálo, že prezident až příliš straní ODS s Topolánkem v čele, od konce podzimu je tomu naopak. Dá se to říci i drsněji: čestný předseda patří k četě, která velkým kýblem mydlí předsedovi ODS schody.
Rekapitulujme: Václav Klaus jmenoval Mirka Topolánka proti jeho vůli podruhé premiérem (čímž ho tlačil do velké koalice); bezprecedentně - už třetí týden - zdržuje jmenování jeho vlády; nahlas chválí plány Topolánkova soka, Jiřího Paroubka.
Václav Klaus dělá přesně to, co k smrti zazlíval Václavu Havlovi: za pomoci jiných stran a části ODS snaží se vyšachovat ze hry jejího předsedu. Dnešek je s lety 1997/98 zhola nesrovnatelný: občanští demokraté se neštěpí pod tíhou skandálů s černými penězi. O to jsou dnešní prezidentské tahy zákeřnější.
Řekne-li se A (prezident pomáhá odstranit Topolánka), třeba dodat B: chladný rozum je na straně Hradu. Vládnout s přeběhlíky je pochybné a krajně nestabilní; přijatelná řešení jsou předčasné volby nebo shoda obou velkých stran; a to nejdůležitější: Mirek Topolánek nepřesvědčil, že je mužem, který s přehledem zvládne extrémní duševní zátěž premiérského úřadu.
Současné pnutí v ODS je důsledkem nedostatečností jejího šéfa. V situaci, kdy potřebuje každý jeden hlas, si předseda veřejně vyřizuje účty s vnitrostranickými protivníky. Otevřenost je lidsky sympatická, jenže takto se politika nedá dělat. I v soukromé firmě se v citlivých momentech používá úplně jiný jazyk. Když je někdo vyhozen, je "pověřen novými úkoly či projekty" a firma mu veřejně vyjádří vděčnost. V politice je třeba našlapovat dvojnásob opatrně, nikoli bezhlavě sekat do kamarádů i nepřátel. Takhle se chová muž, když odchází a pálí všechny mosty, nikoli politik bojující o důvěru strany, parlamentu i sněmovny.
O to tady jde: kdyby byl Mirek Topolánek silný, komunikativní a přesvědčivý, žádné prezidentské intriky by proti němu nic nezmohly.

Autor/ři: Jan Macháček, Petr Kamberský

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.