Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Jsou přeběhlíci také korupčníci?

HN.IHNED.CZ  19. 1. 2007
Drolení monolitních partajních bloků je jedním z legitimních způsobů, jak vznikají funkční vlády.
S přeběhlíky, kteří ono oddrolování způsobili, to vidím jednoduše. Buď je motivem jejich jednání vnitřní přesvědčení (nemusí pramenit z idejí, ale třeba z osobní nechuti k vedení strany) a v tom případě je normální, čitelné, možná dokonce skvělé. Nebo je motivem jejich jednání touha po funkci. I když se to leckomu nezdá, je to také v pořádku. Nabídnout funkci není korupční jednání. Funkce předpokládá nějakou práci.
Pokud ale na zahraniční konta pánů Pohanky a Melčáka (nebo na konta jejich nevlastních sestřenic v Honolulu, to je jedno) připluly peníze, je to nejhorší možná zpráva pro demokracii a právní stát. V tom případě máme vládu, která stojí na korupci a černých penězích. Ještě děsivější je možnost vydírání a zneužití policie. Modleme se všichni, aby to nebyla pravda. Takové peníze nemusela platit nutně ODS, může je nabídnout nějaké firma, která má na vzniku koalice či na rozkolu v ČSSD zájem.
K nové plnohodnotné vládě ještě dvě poznámky. Ač se to zatím nezdá, může za pár měsíců také skončit. Bude mít proti sobě Hrad a jeho spojence v ODS, Topolánkovi odpůrci ve straně reptají proti slabé vyjednané pozici v kabinetu. Koalici se nebude dařit schvalovat zákony. Vznikne ostré pnutí mezi zelenými a lidovci kvůli zcela odlišnému pohledu na svět. Až začnou zelení tlačit na pilu a brát vážně to, co prosadili do programu vlády, pak teprve začnou ODS vadit.
Vše se může změnit, pokud by Melčák s Pohankou vyvolali další oddrolování na levici. Oddrolovat se může i na pravici. Omítka je z podobného materiálu.
Pokud se nespustí celá lavina přeběhlictví, úspěch záleží jen na konstruktivnosti opozice i vlády. Nevím, zda je dobrý začátek, když Mirek Topolánek tvrdí, že se Melčák a Pohanka zasloužili o politickou kulturu. To bychom museli chápat, co je k jejich jednání vedlo.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.