Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Kde je »naše« Nokia?

6.9.2007
V žebříčku největších firem regionu najdeme středoevropskou »firmu roku« - ČEZ - »pouze« v druhé desítce. Důvod je metodický: rozhodují tržby. Zato se hned na třetím místě objevuje Škoda Auto, ve vyšších patrech žebříčku jediná firma, která vyrábí něco jiného než elektřinu nebo benzin. Budeme-li však měřit tržní kapitalizaci (součet tržní ceny všech akcií), vítězí jasně ČEZ. Hypotetická otázka: jaká by byla tržní kapitalizace Škody Auto, kdyby byla (alespoň částečně) veřejně obchodovatelná?
Mezi českými a »ostatními« firmami na špici je rozdíl. Češi vytvořili superČEZ, Maďaři, Poláci a Slováci trh a distribuci elektřiny rozdrobili, zato vytvořili olejářsko-plynařsko-rafinérské giganty (MOL, PKN Orlen), které jsme zase rozbili a prodali my (s tím souvisejí i současné námluvy ČEZ a MOL).
Z 500 firem je pouze 31 nově založených místními podnikateli. Ostatní jsou firmy zprivatizované, které existovaly již za komunismu nebo jsou založené zahraničními investory na zelené louce.
Podnětná je i myšlenka srovnávat s USA. Vzhledem k růstu cen ropy se tam dnes na špičce daleko více než dříve ocitají tamější ropné firmy. Mezi největšími podniky ale tradičně proniknou jako nůž máslem internetové a softwarové firmy, na vrcholu se drží hitech stálice typu General Electric nebo farmaceutičtí a biotechnologičtí obři. A nemusíme koukat přes oceán: největší firmou v malém Finsku je hi-tech Nokia. I k té máme ve střední Evropě setsakramentsky daleko.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.