Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Kdo rozbije šampiony

HN.IHNED.CZ  19. 1. 2007
Konečně u nás začíná nabývat na důležitosti téma energetické politiky, úspor i bezpečnosti. Včera zasedala Rada bezpečnosti státu, snad se prosazuje celoevropský pohled na energetickou bezpečnost a politiku - v evropském tisku i v Bruselu se dnes mluví o něčem jiném než u nás.
Evropská komise už před lety rozhodla o liberalizaci trhu s energiemi, uvolnění ale nepřináší ovoce. Proto vydala před týdnem nová doporučení v oblasti energetické politiky.
Hlavní problém je, že národní giganty málo investují do spojnic či interkonektorů mezi jednotlivými "státními" okruhy. Týká se to jak elektrické energie, tak plynu. Proto Evropská komise navrhuje rozbití národních šampionů a jejich vertikální struktury. Energetické firmy typu EdF, E.ON mají oddělit přenosové a distribuční sítě od výroby. Sítě mohou prozatím zůstat majetkem národních obrů, v tom případě musí být pronajaty ke správě nezávislým investorům. Klíčem je zabezpečit právě investice do oněch interkonektorů, aby se energie mohla rychle přelévat.
Rozbití monopolů zabezpečí i větší diverzifikaci energetických zdrojů. Evropská komise chce také snížit energetickou náročnost v unii o 30 %. Příští týden přijede německá kancléřka, v březnu bude o těchto věcech například jednat summit EU, bylo by dobré, kdyby tam naši politici přišli s názorem, který bude ctít evropské souvislosti.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.