Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Když padá dolar

9.11.2007
Na zlém najdeme skoro vždy i něco dobrého. To si mohou říci Američané, když se jim dolar rozpouští před očima. Pokles dolaru vůči euru je už tak prudký, že konečně působí jako rovnovážný faktor. Vymaže se obchodní deficit, který provází USA už desetiletí.
Deficit zmizí proto, že americké exportní firmy začnou rychle obsazovat světové trhy. A na čí úkor? Na úkor evropských firem. Evropské podniky mohou oslabit i na domácím trhu, ale především budou vytlačovány z pozic v Asii a Jižní Americe. Představme si to tak, že se posílí pozice General Electric na úkor Siemensu nebo Boeingu na úkor Airbusu.
Půjde o citelný posun. Například ve statistikách exportu investičních celků z Německa v měsíci srpnu lze už zaznamenat pád - a to na tom tehdy dolar nebyl ještě tak špatně jako dnes. Mimochodem: Česká republika je významným dodavatelem německých exportérů.
Nový »lídr EU« Nicolas Sarkozy naléhal při návštěvě USA, aby tamější vláda prosadila politiku silného dolaru a nepomáhala spekulantům. Jenže Američany pád měny pořád tolik nepálí. Málo cestují a jejich ekonomika je obrovský samohyb: zahraniční obchod činí pětinu HDP. Ani centrální bankéři teď nemají dost pák. Tváří v tvář úvěrové krizi americký Fed nemůže zvýšit úroky a vzhledem k vývoji inflace a cen ropy je nemůže Evropská centrální banka snížit. Zní to divně, ale opravdu nezbývá než čekat, jak to dopadne.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.