Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Když se trhy otřásají

HN.IHNED.CZ  6. 8. 2007  

Krize jednoho segmentu amerických hypoték se minulý týden rozšířila i do Evropy. Burzami ale otřásly i nepříliš dobré zprávy o celkovém stavu americké ekonomiky.

Začněme ale u hypoték. Efektivní americký trh využívá každé skulinky. V USA banky ochotně půjčují i lidem, kteří měli problémy se splácením, i když za méně výhodných podmínek. Dokud ceny nemovitostí závratně rostly, nebyl to problém. Teď se děje opak - ceny klesají, bankovní sektor se trochu otřásá.

Již řadu let banky i regulátoři investují nemálo peněz a úsilí, jak zmírnit dopady případných výkyvů na trhu. Banky všelijak diverzifikují riziko, provádějí tzv. sekuritizaci: smíchají aktiva, převážou je mašličkou a prodají to ve formě akciové společnosti dál. Regulátoři neustále zdokonalují pravidla dohledu. I proto je současná "krize" asi mnohem menší, než být mohla.

Jaké z toho vyplývá poučení pro nás? Hypoteční trh se bude rozšiřovat na finančně slabší klienty. I na nich lze vydělat. Zároveň se u nás mluví o tom, že ceny nemovitostí jsou poněkud nafouklé, takže je třeba mít se na pozoru. Další lekce? Pokud si banky spálí prsty v jednom segmentu, je jejich reakce vždy přehnaná opatrnost - větší, než jakou by diktovala chladná kalkulace. Nastává takzvaný credit crunch: bankovní domy jsou méně ochotné půjčovat, což dopadá na podniky od průmyslu po služby.

S tím vším souvisí i další trable americké ekonomiky. Podle analytiků bude trvat nejméně rok, než se prodá nadbytek nově postavených domů a bytů. Krize cen nemovitostí bude tedy trvat ještě dlouho a ovlivní spotřebitelskou poptávku.

Proč se americká krize přenáší tak snadno do Evropy? I evropské banky pomáhaly financovat americký stavební boom, který dnes splaskává. Amerika je dosud největším dovozcem všeho možného na světě. Pak se nelze divit, že i nálady na akciových trzích jsou dnes globálně nakažlivé. Kýchnutí i chřipku lze pocítit okamžitě všude.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.