Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Končí pohádka o rytíři Čunkovi

HN.IHNED.CZ  24. 1. 2007

Co dosud víme? V únoru před čtyřmi lety, tři dny po té, kdy vsetínská realitní firma H&B Real vyzvedla ze svého účtu půl milionu korun, uložil obdobnou částku na svůj účet vsetínský starosta Jiří Čunek, dnes senátor a místopředseda vlády. Vyšetřování podnítilo anonymní udání a jedním ze svědků je i bývalá Čunkova sekretářka. Bez dalších svědectví, například oné sekretářky, která musela mít o údajném úplatku nějaké další indicie, by policie nemohla "jen tak" začít prověřovat Čunkův účet, ani účet firmy H&B Real.
Policie sice vytáhla případ až po čtyřech letech, ale většinu anonymních udání na předsedu KDU-ČSL dostala policie až loni na podzim. Kdyby nejednala a nepožádala Senát o Čunkovo vydání, byla by celá věc za pár týdnů promlčena.


Co má senátor vysvětlit

Pokud Jiří Čunek přesvědčivě nevysvětlí původ necelého půl milionu korun, který vložil v hotovosti na svůj účet, má odstoupit, ať už policejní a soudní dokazování dopadne jakkoli. KDU-ČSL věří, že jejich nový předseda vše vysvětlí. Jde to ale vůbec? Může se to Čunkovi vůbec podařit?
Museli bychom totiž pochopit, proč dlouhá léta doma shromažďoval úspory, jaký byl rodinný rozpočet, kolik se strkalo do slamníku každý měsíc po výplatě a hlavně bychom museli pochopit, proč starosta okresního města nevěří bankovnímu systému a přitom sám spravuje prostředky města na různých bankovních účtech.
Čunek vložil na účet necelých půl milionu korun. Kdyby vložil přesně půl milionu, musel by podle zákona vyplňovat spoustu dokumentů, aby banka transakci vůbec umožnila. Zákon proti praní špinavých peněz, který to předepisuje, schválili i poslanci strany, které dnes Čunek předsedá.
Je nevkusné a nedůstojné, když veřejný činitel, ať už je to poslanec Michal Kraus nebo starosta Jiří Čunek, ukládá na účty velké částky v hotovosti. Těžko si představit, že starosta, kterého každý zná, ukládá hotovost do bankovní pobočky ve svém městě! Co si o tom myslet? Byli to navíc politici, kdo rozhodl, která finanční transakce je normální a která již podezřelá. Ta Čunkova sice ještě normální je - ale jen o pár korun.


Laťka Gross, Kraus a spol.

Bez ohledu na případný výsledek u soudu je zatím setrvání Čunka ve vysoké politice těžko představitelné. Laťka v české politice byla již nastavena. Bývalý premiér Stanislav Gross také nevysvětlil podobnou sumu ve věci financování svého bytu a z politiky se nakonec odporoučel i bez policejního obvinění. Poslanec Michal Kraus, který posílal peníze do Ghany z účtu své matky, už je také z politiky pryč.
Ve svobodné společnosti si každý může strkat vydělané peníze třeba do uší. Co však platí pro lid obecný, neplatí pro politiky a její nejvyšší patra zvlášť. Jednou z důležitých úloh politika je říkat, co se smí a nesmí, co se má a nemá. Nemusí to být zrovna moralizování, politická rozhodnutí je prostě třeba zdůvodňovat. To dnes půjde Čunkovi dost těžko.


Co KDU-ČSL a co vláda

Poznamenal by případný odchod Jiřího Čunka jeho stranu? Nerozpadla by se nakonec? Pravděpodobně ne. To, co se za posledního půl roku stalo, stejně připomíná barvotiskový příběh. Pomýlený a nemravný Kalousek se spřáhl s Paroubkem, potažmo s komunisty. Proti ohavnému spiknutí povstalo nezkažené jádro strany v čele s Blankou Javorovou a srdnatým valašským antikomunistou Jiřím Čunkem, který se nepárá s neplatiči.
Kýč o spontánní, zdravé a zemité očistě KDU-ČSL dostal významně na frak, když hříšný Kalousek dostal do správy nejmocnější ministerstvo ve státě a i na dalšího hříšníka, Cyrila Svobodu, vybyl úřad pro legislativu. Voliči i nevoliči KDU-ČSL si nepochybně všimli, příliš je to ale nerozhází.
Nerozpadne se kvůli Čunkovi křehká vládní koalice? A proč by měla? Výměna jednoho ministra ve vládě je běžná. Jde jen o to, aby lidovci - a s nimi celá vládní koalice - nepropadli zbytečné hysterii.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.