Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Kožený v peřinách

HN.IHNED.CZ  30. 4. 2007

Viktor Kožený byl na Bahamách propuštěn na kauci. Ač jsou ostrovy rájem miliardářů, golfu a luxusních jacht, sedět v tamější věznici, není nic moc. Jde o kartouzy tropické, plné havěti. Bývalý bonviván právě ulehá do peřin s vůní aviváže, koupe se ve vaně - to vydechnutí je slyšet přes Atlantik až do Prahy.

Jenže co bude dál? Buď bude "pirát z Prahy" vydán do USA, nebo do České republiky, případně na Bahamách zůstane. Poslední varianta ale není pro něj žádná velká výhra. Ostrovy by už nikdy nemohl opustit a při prvním pokusu o něco takového by dopadl jako Krejčíř. Otázka je, kolik mu zbývá prostředků, ale život na útěku - a pod různými identitami - je hodně drahý.

Ti, kteří mají na "harvardského Viktora" zálusk a nepřejí mu nic dobrého (třeba proto, že je podvedl), by měli doufat v to, že bude vydán do USA. Proti Koženému tam stojí desítky hodně naštvaných a vlivných investorů, různých boháčů včetně bývalých politiků a odhodlaní státní zástupci. Jak by mohli vyprávět bývalí šéfové Enronu a Worldcomu, může Kožený dostat i dvacet let.

Naopak v Česku mají tuneláři dosud sladký život, po svobodě chodí aktéři monstrózního pádu IPB i většiny ostatních vykradených bank a vytunelovaných fondů, spousta finančních zločinů 90. let už bylo promlčena. Kožený možná nemá na nejlepší americké advokáty, má ale určitě dost na lepší české. A kdyby dopadl v našem kontextu hodně špatně, dostane po vleklých procesech třeba osm let. A za čtyři bude doma.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.