Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Langer a jeho Husák

HN.IHNED.CZ  21. 3. 2007

Na policejního prezidenta Husáka se valí jedna nepříjemnost za druhou. V létě si jeho řidič opakovaně pletl silnici s ranvejí. Nová zjištění jsou vážnější: telefonuje si s Miroslavem Šloufem, jeho družka je bývalá důstojnice Státní bezpečnosti.

Nejde tu však o "problém Husák", nýbrž o "problém Langer". Ví se dávno, že Husák je bývalý komunista a skutečnost, že udělal kariéru za vlád ČSSD, svědčí o tom, že měl styky s nějakou z vlivných skupin uvnitř této partaje. Ivan Langer měl řadu možností Husáka dávno vyměnit: buď s poukazem na jeho komunistickou minulost, nejpozději pak v souvislosti s rychlou jízdou. Jenže Langer to schválně neudělal. Ponechat na vysokém postu člověka s máslem na hlavě je běžná manažerská metoda. Takový člověk je tvárný, poslušný, novému šéfovi slouží ještě věrněji než minulému. To však v žádném případě neznamená, že tak má postupovat ministr vnitra vlády, která slibovala očistu.

Langerovo ministrování má zatím smíšené výsledky. Policie není a nebude parta Mirků Dušínů, prospěje jí protřásání síta a zpřetrhávání vazeb. To Langer činí, přinejmenším na inspekci. Jindy to ale nečiní, jak ukazují případy Husák a Komorous.

Není známo, že by policie nějak pokročila v případech závažné hospodářské kriminality, bodový systém nefunguje, úniky informací z výslechů a spisů pokračují. Otevírání archivů a příchod agilního historika Žáčka jsou sice hezká věc, ale k pozitivnímu hodnocení ministra to nestačí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.