Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Lidská tvář Jelcina, česká PPF a důkazy viny

HN.IHNED.CZ  27. 4. 2007

Bývalý ruský prezident Boris Jelcin si to po své smrti v českém tisku vesměs docela odnesl: uvrhl Rusko do chaosu, umožnil vládu gangsterů, mafie a rozkradení privatizovaného majetku do rukou oligarchů. Miliony dělníků nedostávaly mzdy, důchodci penze, HDP se zmenšilo o polovinu. Válku v Čečensku rozjel Jelcin a když už nevěděl, jak ze všeho ven, předal moc jedné frakci bývalého KGB v čele s Vladimirem Putinem. Za Putina může Jelcin.

Takový pohled na bývalého ruského prezidenta je možný a je na něm dost pravdy. Jenže nejen proto, že se říká o mrtvých jen dobře, lze na Jelcina pohlížet také úplně jinak. Kdyby si Jelcin nestoupl na tank a nepostavil se komunistickým rebelům, mohlo být na světě všechno o dost jinak.

Jelcin nebyl prezidentem obnovených imperiálních ruských ambicí, právě naopak. Nesnažil se ovlivňovat dění na Ukrajině či v Bělorusku nebo v Kazachstánu, nic zásadního nenamítal proti směřování bývalých sovětských satelitů do NATO či Evropské unie.

I když se občas střílelo do novinářů, Jelcinovo Rusko bylo zemí svobodného tisku, existovala celá řada velmi kvalitních médií, kritizovat vládu bylo možné, ba dokonce vítané a veřejnoprávní televize se snažila provozovat žurnalistiku na celkem slušné úrovni.

Jelcinovo Rusko bylo zemí poměrně výrazně decentralizovanou, především moc gubernátorů byla velká a logicky tedy centrální moc přesně o tolik menší.

Jelcinovo Rusko bylo demokracií (i když prezidentskou), existovaly parlamentní frakce a partaje různých odstínů. Bylo zemí rozparcelovanou mezi oligarchy, ale to bylo zárukou decentralizace moci a určité konkurence jednotlivých center moci.

Za Jelcina nebylo běžné, že by docházelo k otravám jedem od Kyjeva po Londýn.

Jelcin sám byl alkoholik, ale slabosti a chyby jsou projevem lidskosti. Koneckonců všichni víme, že Hitler byl abstinent, nekuřák a vegetarián a Churchill alkoholik. Srovnejme si Jelcina s hygienickým džudistou Putinem a jeho bezcitně chladným pohledem důstojníka sovětské tajné služby. Ano - za Jelcina byla ruská ekonomika v rozkladu. Jenže kdyby dnes nebyla ropa šestkrát dražší, zaváděl by se Putinovi pořádek o dost hůř. Možná by to hospodářství bylo v rozkladu pořád. A mimochodem: kdopak to Rusům poradil ten báječný nápad s kuponovou privatizací? Nebyli jsme to náhodou my?

Jak Česká je pojišťovna?

Italská pojišťovací společnost Generali vstoupí do pojišťovny, a tak se bude psát o tom, že pojišťovna už není česká, že definitivně skončila česká privatizační cesta.

Dobrá příležitost pro drobnou úvahu nad tím, co je a není české a jak se to vlastně měří. První pohled, který se nabízí, je skrze vlastnickou strukturu. Jenže Česká pojišťovna patří PPF a PPF je registrována v Nizozemsku a na Kypru. Nikdo nemá možnost nahlížet dovnitř nizozemských a kyperských struktur. Když PPF chtěla před lety První městskou banku, získal nějaké informace bankovní dohled ČNB. Co se ale přesně bankovní dohled dozvěděl, není známo, podléhá to bankovnímu tajemství, ale budiž, asi tyto struktury opravdu ovládá "nejbohatší Čech" Petr Kellner. Je nejbohatší Čech doma ještě v Čechách? Také nevíme, nelze to ověřit.

Česká pojišťovna se ale jmenuje česky, působí v Česku, platí daně v Česku, pracují v ní Češi a klienti jsou taky Češi. Takže z tohoto pohledu je a zůstane česká, i když přijde Generali. Václav Havel kdysi rozzlobil šéfa Škody Vratislava Kulhánka tím, že řekl, že škodovka je německé auto, že je to volkswagen. Je to vlastně podobné jako s pojišťovnou. Škoda Auto sídlí v Česku, jmenuje se česky, auta vyrábí a vyvíjí v Česku, ve firmě pracují Češi.

Skupina PPF se zrodila z české a ruské kuponové privatizace. Struktura jejího vlastnictví není veřejná, nelze tedy posoudit, takže nás vlastně nemusí tolik trápit, jestli teď bude pojišťovna místo nizozemsko-kyperská trochu italská.

Jednoznačná vina?

Soudkyně Behenská odsoudila podmíněně bodyguarda Pitrova řidiče Pavla Šrytra. Ten se měl pokusit uplatit poslance ČSSD Pavla Ploce, aby přestoupil k zeleným. Někteří komentátoři si myslí, že pokud nebyla prokázána vina jednoznačně či nade vší pochybnost, neměl být Šrytr odsouzen.

Jenže svět jednoznačných vin je trochu z říše pohádek. Komplikovaných případů je spousta a o vině nebo nevině rozhoduje například v USA porota, ve které hlasují občané, tedy "amatéři". Soudce pak stanoví rozsudek. Nejsou snad USA právním státem? A různá pozdně nahlášená znásilnění či vydírání na pracovišti jsou takřka vždy tvrzením proti tvrzení. Tak to chodí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.