Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Liška v Kutné Hoře

HN.IHNED.CZ  11. 4. 2007

Psali jsme tu vícekrát, že další velká průmyslová investice už k nám asi hned tak nepřijde. Byl to omyl. Tchajwanská firma Foxconn zaměstná v Kutné Hoře až pět tisíc lidí. Vyrábět se budou ploché obrazovky, respektive LCD monitory.

Z hlediska zaměstnanosti je investice významná, z pohledu finančního méně. Počítá se s dvěma a půl miliardy korun. Pro srovnání: automobilka TPCA v Kolíně zaměstnává méně lidí, ale proinvestováno bylo dvacet šest miliard korun. Hyundai "nasype" do Nošovic třicet jedna miliard.

Jenže desítkami miliard korun se "společenský přínos" investice nedá měřit. V případě automobilek valná část padne na drahé italské či německé výrobní linky. A velké "české" stavební firmy patří Skandinávcům a Francouzům. Oslavovat můžeme tedy převážně pracovní příležitosti. Velikost investice pak může mít vliv na to, s jak lehkým srdcem nás investoři třeba jednou opustí. Odhad: v Nošovicích a v Kolíně to vypadá minimálně na dekádu, Tchajwanci klidně odejdou bez mrknutí oka třeba za tři roky.

Píšeme opakovaně, že stát má vrhnout všechny zdroje na investice do budoucnosti, na znalostní ekonomiku, na výzkum a vývoj, do vzdělání. Jenže stát je natvrdlý a neposlouchá Hospodářské noviny. V tom případě jsou určitě lepší tisíce lidí u montážních pásů než doma na podporách. U těch pásů musí ale počítat s tím, že platy do budoucna moc neporostou. Globalizační diktát je neúprosný. Hlavně si nesmíme namlouvat, že investice jako Foxconn nás přiblíží Západu. Naopak: skutečně vyspělou zemí budeme, až budou podobné investice někde na Ukrajině či v Indii uskutečňovat naše české firmy. Stane se to někdy?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.