Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Malá revoluce v ČNB

HN.IHNED.CZ  12. 3. 2007  

Na nenápadné tiskové konferenci oznámil guvernér centrální banky Zdeněk Tůma několik zásadních změn. ČNB výrazně snižuje inflační cíl: ze tří na dvě procenta. Je to klíčová zpráva. Budeme-li mířit takhle nízko, definitivně opouštíme image transformující se ekonomiky, která z nejrůznějších důvodů nechce nebo nemůže udržet inflaci na nejkratší uzdě. Určitý inflační bonus transformujících se ekonomik souvisí jak s dopady postupných cenových deregulací, tak s důsledky snah změkčovat sociální dopady transformace. Jde o důležitý signál také proto, že Česká republika nehodlá sice přijmout euro brzy, zároveň ale dává najevo, že to není důvodem pro nějakou laxnost a ležérnost, alespoň v oblasti měnové politiky.

Jaký bude dopad na sazby? Inflace klesá, takže se zatím nic dít nebude. ČNB dává najevo, že bude-li třeba, nebude váhat zvyšovat sazby. Na druhou stranu: bude-li mít tato země dlouhodobě předvídatelnou a nízkou inflaci, bude mít také nízké úroky.

Další klíčové rozhodnutí se týká toho, že budeme vědět, jak hlasovali členové bankovní rady v rozhodnutích, která se týkala měnové politiky. Ne každá centrální banka je takto transparentní, je to však běžné v USA, Británii či Maďarsku.

Bude tedy zřejmé, kdo nese svůj díl zodpovědnosti na rozhodnutí, které čas prověřil jako rozumné, a kdo se naopak podílel na něčem, co bylo ukvapené a zbrklé. Chování ekonomů v bankovní radě bude možné porovnávat s tím, co psali a říkali, než byli jmenováni, bude možné zkoumat, není-li někdo z nich příliš konformní vůči vládě, prezidentovi... Centrální banka jako taková bude více otevřená a kontrolovatelná, a v důsledku toho bude, doufejme, lepší i její měnová politika.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.