Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2007

Mlynářův "zločin"

HN.IHNED.CZ  25. 1. 2007
Ještě před pár dny vypadal proces s bývalým ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem pouze jako nepříjemná tahanice. Udání na něj poslal propuštěný a zaujatý bývalý podřízený. Obžalobu vypracoval umanutý státní zástupce, trvající na tom, že "pořádek musí být". Když v pondělí požádal pouze o podmíněný trest, zdálo se, že celý trapný příběh skončí zproštěním. Rozsudek posílající Mlynáře "natvrdo" na pět a půl roku do vězení je proto překvapivý. A také skandální.
Ano, společnost Testcom servis byla ministerstvem informací založena protiprávně. Jenže v době, kdy ji ministr nechal založit, nebyl právní výklad jasný. Mlynář měl k dispozici posudek (s luxusem časového odstupu ho lze nazvat mylným), který založení dceřiné firmy připouštěl. Nelze tedy vůbec pochopit, v čem měl spočívat ministrův zlý úmysl, který by odůvodňoval tak drastický rozsudek.
Mlynář žádné peníze neukradl a ukrást zjevně nechtěl. Když převážil jiný právní výklad, že se Testcom servis zakládat nesmí, Mlynář okamžitě činnost organizace ukončil.
Žijeme v zemi, kde lze odsouzené korupčníky nebo tuneláře počítat na prstech. Nedávno bylo osvobozeno celé představenstvo banky, jehož chybná rozhodnutí v případech B.C.L. nebo Chvalovský přišla stát na desítky miliard korun. Na svobodě běhají tuneláři Komerční banky i IPB. A soud nyní velmi tvrdě trestá případ, v němž žádná škoda státu nevznikla? Lze to normálním rozumem pochopit?
Vladimír Mlynář coby mladý aktivní disident přečkal léta totality bez úhony. Je paradoxní, že jej demokratický soud posílá do vězení kvůli administrativní chybě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.